Yükleniyor

arama yapmak istediğiniz konuyu yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Illustrator
  4. Illustrator CC 2018 Yenilikleri: OpenType SVG Font Desteği

Yeni OpenType SVG Font Desteği

Emoji; bir ifadeyi karşı tarafa anlatabilmek için kelimeler yerine görsel ve/veya ikonik bir yapıyla anlatma da kullanılan renkli, yerine göre pıtırcıklı harf, sayı ve matematiksel şekiller dışında kalan, mobil cihazlarda ve tüm cihazlarda mesajlaşma uygulamalarından sonra Illustrator 2018’de gelmiş. Aslen Illustrator’ın OpenType SVG tipindeki fontları tanıdığını anlatmak için de kullandığı şekiller silsilesi.Goygoyu bir kenara bırakacak olursak; Illustrator 2018 SVG tipinde ki fontları artık destekliyor. Bu bambaşka işlerin kapısını aralayacağından emin olabilirsiniz.

Gençler ve kendini hala daha genç hissedenlerin; dijital mesajlaşma da neredeyse harf ve sayıları kullanmadan sadece emojilerle bir birlerine yazdıkları bir zamandayız. Ve Emoji kullanımı burayla da kalmıyor, artık reklamlarında dahi oyuncuların ifadelerini göstermekte. Tabi oyuncu ifadeyi kendi mi yapar, yoksa emojiler mi?  -orası başka mesele.

Emoji ile peki elimize ne geçiyor, renkli renkli şeyleri yazı içine gömebiliyoruz. Ama işin aslı SVG desteğinde. OpenType SVG fontlar ile Kurumsal emojiler yaratılabilir ve tasarımlarda kullanılabilir gibi bir düşünceyle başladığımızda bir çok şey düşünebiliyoruz.

Her ne kadar klavyede bulunan her tuşa bir emoji geliyor olsada -emojiler binleri bulabiliyor ve hata sanatçıların kendilerine ait emojiler bile hazırlatabiliyorlar- Type → Glyphs veya Window → Type → Glyphs penceresi ile ilgili font içinde bulunan emoji listesini girebilir, metin kutusunda düzenleme esnasında ilgili emojiye çift sol tıklama ile tam olarak istediğiniz emojiyi ekleyebiliyorsunuz.

Was this article helpful?