Yükleniyor

arama yapmak istediğiniz konuyu yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Grafik Tasarım
  4. Broşür Tasarımı Genel Bilgiler

Broşür az sayfadan oluşan, ürün veya hizmet tanıtımı için kullanılan, aynı zamanda tasarımıyla da dikkat çekmeyi amaçlayan, basılı bir malzemedir.
Fuar, konser gibi etkinliklerdeki dağıtımlarının yanında gazete, dergi gibi baslı yayınlara ek olarak da dağıtılmaktadır.

Broşür Boyutları; Standart olarak A4 (21×29,7 cm ) ebadında  çoğunlukla tek veya iki kırım olarak hazırlanır. 4, 6, 8, 12 katmanlı, zımbalı, afiş formatlı (bir tarafı tanıtım diğer tarafı açıldığı zaman afiş niteliği taşıyan broşürler) vardır.

Broşür Tasarımında Kağıt

Basılı grafik ürünlerinin temel malzemesi olan kağıdın 40 gr’dan 320 gr’a kadar farklı gramajlara ship olabileceğini biliyoruz. Tabiki kağıtların arasındaki tek fark gramaj değildir. Farklı cinste ve dokuda mürekkep duyarlılıklarında pek çok çeşit kağıt vardır. Bu, yapılan işi doğrudan etkiler. Bu kriterlerin önemi işin tasarım boyutuyla ilgili olduğu kadar baskı tekniği ve maliyet yönüyle de yakından ilgilidir.

Broşürde katlama ve kırım

Broşürün özelliklerinden biri de katlanmış olmasıdır. Bu noktada seçilen kağıdın gramajı önemlidir.

Yüksek gramajlı bir kağıt seçmek, çok katmanlı işlerde iyi sonuçlar vermeyeceği gibi fazla sayıdaki kırım ise şişmeye neden olur.

Broşür Tasarımın Süreci 

Broşür tasarımı yapılırken açık şekildeki haline göre program içinde belge açılır. katlamalar gelince yine buna göre broşür tasarımı şekillenir. Broşür tasarımlarında marj ve bıçak payına da dikkat edilmelidir. Broşür tasarım süreci ile ilgili teknik bilgilere kısaca değindik. Şimdi broşür tasarımını hazırlarken izleyeceğiniz yolu inceleyelim.

1. Doğru brief almak

2. Firmaya ait görsel malzemelerin temini ve hazırlanması;

  • Kurumun Logosu, Amblemi
  • Kurumsal Font,
  • Kurumsal Renkler,
  • Varsa devam eden kampanya içeriği ve görselleri

3. Araştırma Süresi; Konu, kampanya ve sektörle ilgili araştırma

4. Özgün Fikir; Ürün ve hizmet tam olarak tanımlanmış ise renk, font gibi stiller belli olmuş demektir. Bundan sonra kreatif bir mizanpaj ve görsel üslup düşünülmeli

5. Eskiz ve Ana Mesaj; İçerik için hazırlanan dört sayfanın olduğunu düşünün. Broşürle aynı boyutlara yakın bir boş (çizgisiz) kağıt ile maketler hazırlayın. Maket üzerinde her sayfaya gelmesini planladığınız içerikleri kalem ile temel anlamda çizin, gösterin veya not alın. Benzer bir şekilde farklı konsept fikirleriniz varsa her biri için maket hazırlayabilirsiniz. Maket hazırlandığında eğer herhangi bir ek içerikte gelmeyecekse fikrin demlenmesini bekleyebilirsiniz. Bir süreliğine farklı işler üzerine çalışın veya dinlenin. Ardından dinç olduğunuz bir zaman aralığında eskizlerinizi tekrar inceleyerek ihtiyaç gördüğünüz rütuşları yapın.

6. Adobe Photoshop ile gerekli görselleri hazırlayabilirsiniz. Illustrator ile çalışmanızı forma düzeninde belge yapısını hazırlayın ve tasarımınızı uygulamaya başlayın. Tasarım çalışmanız bittikten bir süre sonra tekrar kontrol edin. Baskı alın ve tekrar kontrol edin. Bir maket hazırlamayı unutmayın.

7. Reklamveren sunumunu yapmak için iş sonucunda elde edilecek çalışmada kullanılacak kağıt, baskı yapısı ve kırım şekillerine 1:1 benzeyen bir maket hazırlayın. Sunum sonrasında yapılacak rütuş ve benzeri çalışmalerı tamamlayarak Reklamverenden son onayı alın.

8. Baskı işleriyle ilgilenmeyecek olsanız dahi yine de son haliyle bir 1:1 baskı alın ve maketini hazırlayın. Çalışmanızı baskıya uygun olarak kaydedin ve maket ile birlikte çalışmanızı reklamverene veya baskı merkezine teslim edin.

Was this article helpful?