Yükleniyor

Aramak için yazın

 1. Home
 2. Knowledge Base
 3. UI/UX
 4. Adobe Experience Design – Giriş
 1. Home
 2. Knowledge Base
 3. Experience Design — Adobe XD
 4. Adobe Experience Design – Giriş

Adobe XD (eXperience Design) ile araçlar ve nitelik yönetici pencere ile web/masaüstü/mobil cihaz ve/veya ortamlara yönelik tasarımlarınızı hazırlamanıza ve bunlardan prototipler oluşturmanızı sağlar. Kolay arayüzü, en çok ihtiyaç duyulan araçlar, nesne düzenleyici paneli ve prototip sekmesi ile hemen her ihtiyacınıza cevap verebilecek bir yapıya sahip. Photoshop ve Illustrator programları ile de uyumlu çalışması işi kolaylaştıran önemli etkenlerdendir.Adobe XD (Experience Design) Karşılama Ekranı

Adobe programlarının neredeyse standardı olan bir karşılama ekranı/bölümüyle açılır. Bu pencere aracılığıyla yeni bir belgeyi veya önceden açılmış bir belgeyi açabilirsiniz. Bunların yanında öğretici içeriklere (İngilizce) ulaşabileceğiniz yönlendirmeler de bulunur.

Karşılama Ekranı

Karşılama Ekranı

UI Kitler

Adobe XD; Apple iOS, Google Material Design, Microsoft Windows ve Wireframe kitlere sahiptir. Örneğin; Android cihazlara yönelik bir tasarım hazırlarken Google Material Design içinde kullanılan UI Kit içeriğine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca UI kit alabilmek için;

 • macOS : Dosya UI Kitleri Alın
 • Win : Hamburger Menü  UI Kitleri Al

komut yoluyla ulaşabilirsiniz.

Hazır Belgeler / Çalışma Yüzeyleri

Adobe XD (Experience Design) ile web, masaüstü veya mobil cihaz ve/veya ortamlar için çalışıyor olabilirsiniz. Adobe XD de tam olarak bu ortam/cihazlara yönelik hazır belge boyutlarından birini seçerek hemen başlayabilirsiniz.

Arabirim / GUI

Arabirim Tanımı

Arabirim Tanımı

 1. Ana Menü :  Yardımcı komut ve pencerelerin açılmasını sağlar. Dosya, Düzenle, Nesne, Görünüm, Pencere ve Yardım menülerini ve içindeki alt menüleri içerir.
 2. Design / Tasarım Modu : Çalışmanın yapım sürecinin geçtiği moddur. Projeye ait çalışma yüzeyleri oluşturabilir ve tasarımlarınızı uygulayabilirsiniz. Nesne oluşturmayı XD araçları ile yapabileceğiniz gibi Ana Menü ile de dışardan içerik aktarabilirsiniz.
 3. Prototype / Prototip Modu : Projeniz içinde hazırladığınız çalışma yüzeylerini bir birine link/bağlayabilirsiniz. Çalışma yüzeyleri içindeki buton/link nesnelerini seçerek ilgili çalışma yüzeyinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tasarımlarınızı tarayıcıda veya mıbil bir cihazda sunumunu yapabilir. kullanım yapısını gösteren demoyu hazırlayabilmek için videolar (yalnızca macOS da) oluşturabilirsiniz. Tarayıcı veya cihaz tipindeki paylaşımlarınız da geri bildirimler de alabilirsiniz.
 4. Mobilde Görüntüle : Bilgisayarınıza bağlı cep telefonu veya tabletinizde projenizi görmenizi ev test etmenizi sağlar.
 5. Preview / Önizleme : Çalışmayı önizlemenizi sağlar. Bu sayede Prototip Modunda belirlediğiniz bağlantı ve bağlantı şekillerini kontrol edebilirsiniz.
 6. Çevrimiçi Paylaş : Tarayıcıda gösterilmesi için online ortama yüklenmesini sağlar. Ayrıca çevrimiçi ortamda görüntüleyebilmek için kısa bağlantı URL’si de verir.
 7. Property Inspector / Nitelik Yöneticisi : Eklediğiniz şekil, yazı, görsel gibi nesnelerin boyut, konum, renk vb. özelliklerini yönetmenize yarayan paneldir.
 8. Pasteboard / Çalışma Masası : Projenize ait çalışma yüzeylerini ve boşlukta duran nesneleri üzerinde tutan genel arka plandır.
 9. Artboard / Çalışma Panelleri : Her bir çalışma/sayfa için oluşturduğunuz çalışma yüzeyidir.
 10. Toolbar / Araç Çubuğu : Nesneleri seçmek ve yeni şekil, metin gibi nesneler oluşturabilmek için kullanılan araçların bulunduğu dikey paneldir.

Was this article helpful?