Yükleniyor

Aramak için yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Indesign
  4. Adobe Indesign’da Sayfa Boyutu Nasıl Değiştirilir?Adobe Indesign ile hazırlamış olduğumuz çalışmalar, bir veya binlerce sayfa olabilir. Bir belge içerisinde bulunan sayfaların her biri dahi farklı farklı boyutlarda olabilir. Önemli olan baskı çözümünü nasıl geliştirdiğimizdir.

Şu anda bir kapak ve ardından gelen 3 sayfamız var. 4. Sayfamız boş. Şu andaki belgeyi bir katalog veya yıllık rapor gibi düşünebiliriz. Hazırlamış olduğumuz bu çalışma içerisinde 4. sayfamız A4 değil de A3 boyutunda isteniyor. Çünkü buraya gelecek olan büyük bir tablo var bu tablo içe doğru kıvrılmış şekilde baskı sonrasında hazırlanacak.

Şu anda Preview görünümündeyiz. Klavyeden W tuşuna basarak veya araç kutusundan normal görünüme geçelim. Sağ taraftaki sayfaya doğru yakınlaşabilmek için de klavyeden Mac OS: Cmd + Space / WIN: Ctrl + Space tuşuna basarak yaklaşma alanı oluşturup yakınlaşalım.

Sayfa boyutlandırma için sol taraftaki araç kutusuna Page Tool aracıyla (Shift + P) basıyoruz. Bu aracı seçtiğimizde üst taraftaki gibi özel bir boyut verebilir, hazır boyutlardan birini seçebiliriz. Sayfanın yönünü değiştirebilir, dijital yayıncılık için olan likit sayfalarla çalışabileceğimiz diğer özellikleri de kullanabiliriz. Buradaki özellik sayfanın A3 boyutunda olması. Pages Tool aracını seçtikten sonra sayfa üzerine bir kez tıklayıp, sayfayı seçili hale getiriyoruz. Sayfayı transform aracıyla seçmiş gibi, kenar orta noktalarından ve köşe noktalarından tutup değiştirebileceğimiz alanlar kendini gösterdi. Bu esnada sağ taraftan tutup boyutu ayarlayabiliriz.

Ancak bu boyutu ayarlarken imlecin sağ alt köşesinde çıkan Width ve Height’taki yani genişlik ve dikey yükseklik boyutlarını görebiliyoruz. Tam olarak A3 boyutunu ayarlayamayabiliriz. Bunun için üst tarafta A4’ten A3 getirip sayfa yönü bölümünden Landscape yani yatay olanı seçiyoruz. Bu şekilde Indesign belgesinde bulunan sayfalardan herhangi birini dilediğimiz zaman sayfa boyutunu değiştirebiliyoruz.

Was this article helpful?