Yükleniyor

Aramak için yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Indesign
  4. Adobe Indesign-Sayfa Ekleme, Silme ve Sıralama İşlemleri

Indesign içerisinde bulunan Pages paneliyle sayfaları yönetebileceğimizi bir önceki videomuzda görmüştük. Peki bu sayfaları ekleme, çıkarma ve sıralamasını değiştirme işlemlerini nasıl yapıyoruz?


Bunun için Indesign eğitim dosyaları içerisinde bulunan Sayfa Yönetimi klasörü içerisindeki Sayfa Yönetimi Indesign belgesini çift tıklayarak açıyoruz. Belge açıldıktan sonra WIN: Ctrl + Alt + Space / Mac OS: Cmd+ Alt + Space kısayollarıyla mouse’a tıklayıp uzaklaşıyoruz ve ilk sayfaya geliyoruz. İlk sayfada şu anda kapak görünüyor. Alt tarafında reklam ve editör metinleri girilmiş. Çalışmayı hazırlarken, ilerleyen zamanlarda gelecek olan sayfaların konumlarını belirtmek için konulmuş bölümler. Ön kapaktan sonraki reklam ve editör sayfalarımız geliyor, editör sayfasından sonra da içindekiler adında iki sayfa eklemek istiyoruz.


Sayfa ekleyebilmek için Pages panelini açmamız lazım. Bunun için Window –> Pages veya  WIN: Ctrl + F12 / Mac OS: Cmd+ F12 kısayolu ile paneli açabiliriz. Açtıktan sonra sağ tarafta Pages paneli üzerinden sayfa eklerken iki farklı yöntemimiz var. İlk yöntemimiz şu anda seçili olan sayfanın hemen ardına gelecek şekilde Create New Page butonuyla sayfalar eklemek. Ama bizim istediğimiz daha özel bir şey. Şu anda her ne kadar 6. ve 7. sayfada olsak da 3. sayfadan sonra 2 sayfa ekleyebiliriz.


Bunun için Pages panelinden Insert Page veya Layout üst menüsünden Pages, Insert Pages komutunu kullanarak sayfa ekleme penceresini açıyoruz. Buradaki ilk özelliğimiz sayfa sayısı. Burada 2 sayfa değerini giriyoruz. Insert bölümünde nereye ekleneceğini belirtiyoruz.


After Page seçili olan sayfa numarasından hemen sonra, öncesinde, belgenin başına veya sonuna şeklinde farklı noktalara da sayfalar ekleyebiliriz. After Page diyerek 3. sayfanın hemen sonrasına 2 sayfa ekle yapıyoruz.
Master satırında da eklenecek sayfalar için kullanacağımız şablon sayfayı seçiyoruz. Şablon sayfalarını nasıl ve ne için kullandığımızı ilerleyen derslerde anlatacağız. Şu anda A Master seçili durumda. Okey butonuna basarak işleme devam ediyoruz ve hemen 3. sayfadan sonra 2 sayfa daha eklemiş olduk. Peki var olan sayfaların konumunu nasıl değiştirebiliriz, hemen bunu inceleyelim.


Örnek olarak şu anda 6. ve 7. sayfamızda Büyük Ada başlıklı bir konu işlenmiş. Bu konunun bulunduğu sayfalar, 6. ve 7. sayfalar değil de 8 ve 9. sayfalar olması isteniyor. Buradaki 8 ve 9. sayfalarda hemen bir yukarıya kayarak 6 ve 7. sayfalar yerine geçecek. Bu işlemi yapabilmek için Pages panelinden, ilk sayfaya bir kez tıklayarak seçili hale getiriyoruz. Klavyeden Shift tuşuna basarak sol tık yapıp 2. sayfayı seçiyoruz. Bu işlemden sonra 2 sayfayı tutup var olan sayfaların arasına, 9. sayfadan sonra veya sol kenarına tutarak var olan sayfa numaralarının hemen öncesine ekleme işlemi yapabiliriz. 8. ve 9. sayfadan sonra ekleyebilmek için 9. sayfanın sağ kenarına veya 10. sayfanın sol kenarı aynı işlemi görecektir. 9. sayfanın sağ kenarına sürükleyip mouse’tan parmağımızı çektiğimizde 8. ve 9. Sayfa, 6 ve 7. sayfa olarak geçiş yapıyor ve 8. ve 9. sayfa da yenilenmiş oluyor. Bu şekilde çoklu sayfa çalışmaları yaparken, bölümlerin ve sayfaların yerini değiştirmek gayet kolay.


Peki sayfaları nasıl silebiliriz? Sayfaları silebilmek için Pages paneli aracılığıyla sayfayı seçip, alt tarafta bulunan Delete Selected Pages butonuna basarak sayfayı silebiliriz. Birden fazla sayfayı silmek istediğimizde Shift tuşunu kullanıp başka sayfalar seçebiliriz. Eğer silmek istediğimiz sayfalar farklı noktalardaysa klavyeden WIN: Ctrl +/ Mac OS: Cmd + Sol Tık farklı noktalardaki sayfaları da seçmemiz mümkün.

Was this article helpful?