İç Mimari : Renk #2

67

Renk ve ışık ilişkisinde renklerin içerdikleri titreşimli enerjinin insan psikolojisi üzerinde etkileri vardır. Renklerin algılanması ışık kaynaklarına bağlıdır. Seçilen ışık kaynakları ile renklerin verimlilikleri önemlidir. Görsel konforun sağlanması, eylemler ile renk arasındaki ilişkilerin doğru kurulmasına bağlıdır. Bunun için uygun aydınlatma düzenekleri ve uygun ışık kaynaklarının seçilmesi gerekmektedir. Farklı renk özellikli ışık kaynaklarıyla sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi uyarıcı, çalışmaya teşvik edici etkiler de oluşturulabilir.

KIRMIZI

Kırmızı renk kan akışını hızlandırarak hareket ve canlılık vererek kişiyi çalışmaya yöneltir. Bu bakımdan yatak odasında kırmızı bir renk kullanılacaksa farklı renklerle hafifletilmelidir.  

Buradaki gibi evin farklı bölümlerinde kırmızı renk ve tonlarını kullanarak canlı ve gözalıcı köşeler elde edilebilir.

Kırmızı daha çok çalışma odalarında,  burada gördüğümüz gibi zeminde ve aykırı durumlarda vurgu rengidir.

Örneğin bu salon tasarımında vurgu rengi olarak kırmızı yastıklarda kullanılmıştır.

SARI

Sarı, sıcaklık ve mutluluk duygusu uyandırır. Renk şemasındanda bildiğimiz gibi her rengin tonları bulunmakta. Sarı renginde tonları içmekan tasarımlarında sıklıkla tercih edilir. Örneğin şampanya rengi de sarının bir tonu iken hardal sarısı da diğer bir tonudur.

iç mekan tasarımında sarıyı seçerken aslında birazda dikkat edilmesi gerekiyor. Örn; çok parlak bir sarı mekana göre itici yada hoş görünebilir.

Sarı yanı zamanda iştah açıcı bir renktir. Genellikle mutfak  tasarımında detaylarda ve duvar renklerinde tercih edebilirsiniz.