Highlights / Yüksek Işık ve Shadow / Gölge Renk Ayarları

348

Bir fotoğrafı genel olarak oluşturan nedenleri incelediğimizde önemli olan kesinlikle ilk seçeneğimiz ışıktır. Işığın var olması ile birlikte nesneleri görmeye başlıyoruz. Haliyle Yüksek Işık yani Highlights olduğu zaman bu ışığın, nesnelerin yüzeyi üzerindeki patlamaları farklı renk tonlamalarına neden olabilir veya bu yüzey üzerindeki ışık patlamalarında farklı renk tonlamaları istiyor olabiliriz. Haliyle işin içeriğine ışık girince, ışık ile birlikte gölge de ortaya çıkıyor. Gölge aslında gri bir tonda değildir. Sadece gölge, o yüzeyin daha az ışık alan bir tonuna dönüşür. Dolayısıyla gölge düşmüş yüzeyler üzerinde de renk tonlaması yapabilme ihtiyacı olabilir.

Bunun için CameraRAW’da Split Tuning ayarı mevcut. Bu ayarı inceleyebilmek için eğitim dosyalarından “IMG_5708.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra baktığımızda, fotoğrafta çok fazla ışık değeri alan alanlar yok. Neredeyse şuradaki gölgelendirme perdeleri üzerinde biraz var. Gölge, hem buradaki çatı altında hem de su yüzeyi üzerinde var. Split Tuning bölümüne geldiğimiz zaman Yüksek Işık ve Shadow için ikişer satır mevcut. Bu her iki ayar satırında birisi Hue, diğeri Saturation sürgüsüdür. Aynı durumu Shadows’ta da görebiliyoruz.

Parlayan Yüksek Işık alan alanlarda, şu anda kırmızı renk tonu seçildiğini Hue kısmının başında, Saturation’ın da sonunda görebiliyoruz. Biraz daha mavi tonlar elde etmek istediğimizde biraz daha Saturation’ı arttırmaya başladığımızda özellikle deniz yüzeyi üzerinde tonlamaları daha iyi bir şekilde görebiliyoruz.
Aynı şekilde Shadows’ta da benzer bir ayarlama yaparak gölgeler üzerindeki Saturation’ı arttırabilir ve ikisi arasındaki balansı da ortadaki sürgü aracılığıyla yapabiliriz.