Herkes için 3 Boyutlu Ev Dekorasyon Girişimi : Boxlin

94

Teknolojinin her ne kadar zararlı yanı daha çok gündemde tutulsada gerçekten hayat kolaylaştıran bir çok yenilikte getirdiği aşikar. Bir telefon uygulaması ile duvar boya rengini bey oda için dekorasyon seçeneklerini seçebiliyorsunuz.

Özellikle ev dekorasyonu konusunda hemen herkesin açık fikirleri var. Ancak öncesinde nasıl görüneceğine dair sadece hayalde kalıyordu. Evet, kullandığınız belki farklı uygulamalarda vardır ancak hemen herkesin kullanabileceği ev dekorasyon uygulaması Boxlin gibi uygulamaları bulmak zor.

Teknik çizim, modelleme gibi bir bilgiye ihtiyaç duymadan web/tablet/telefon üzerinden oda yapısını çizmeni ve içindeki bir çok mobilya, zemin ve duvar seçenekleri ile görselleştirmeni sağlıyor.

Boxlin uygulamasını web üzerinden açabilirsin. Basit bir kullanıcı kaydı sayfası ile hemen kullanmaya başlayabiliyorsun. İşlem için Boxlin web sayfası sağ üst köşedeki Giriş butonu ile açılan sayfayı kullanabilirsin. Kayıt için ayrıca Gmail veya Facebook hesabını da kullanabilirsin.

İlk açılan hazır proje ile hemen duvar çizgilerinden tutarak boyutlandırmaya başlayabiliyorsun. Üstüne de bir ana menü ile gelmiş olsa da saol kenarda açılmış menü de aynı sayfaları açmana yardımcı olacaktır. Sol menü bileşenler ve Studio olarak 2 gruba ayrılmaktadır. BİLEŞENLER ile dekorasyon objelerini seçmene veya yüklemene yardımcı olacaktır. STUDIO ile de kat planı ve nesne yerleşimi yapmana yarayan seçenekler bulunuyor. Çalışma alanının sol alt köşesinde ki Taşı, Çiz, Sil, Geri Al butonları ile yapmak istediğin işleme ait komutun aktif olmasını sağlayabilirsin. Sağ kenar ile de çalışmanın görünen hali ile bir web sayfasına embed/gömebilir veya görüntü olarak kaydedebilirsin.

Taşıma işlemi için duvar çizgilerinden tutman yeterlidir.

Çizimler için ise ilk nokta için tıklayın ve ardından çizginin uzunluğunu ve yönünü belirleyin. Ardından tekrar tıklayarak ilgili çizimi yani duvarı oluşturun.

Silmek istediğiniz duvar/çizgileri ise sil komutundayken silmek istediğiniz çizgi üzerine imleci sürükleyerek tıklamanız yeterli olacaktır.

Üstten görünüm ile 2D olarak yapmış olduğun çiyimi Tasarla ile 3 Boyutlu görünüme geçiyoruz. Çalışma içinde duvar veya zemin gibi alanlara tıkladıktan sonra zemin veya duvar boyası değişikliklerini yapabilirsin.

Mobilya ekleme ile de Ikea da dahil olmak üzere bir çok seçenek içinden dilediğini ekleyebilir, ve mekanlar içinde yerleşimini sağlayabilirsin.

Model ve Mobil yüklemelerinde ise bazı standartlar mevcut. Bu uyarıları gö önünde bulundurarak dosyanı hazırlayabilirsin.

  1. Model aktarımının tamamlanabilmesi için seçilen dosyalar arasında mutlaka .3ds, .obj ya da .js uzantılı bir dosya bulunmalıdır.
  2. .obj uzantılı modelin materyal bilgileri ayrı bir .mtl dosyasında bulunuyor ise bu dosya da yüklenmelidir.
  3. modelde referansı verilmiş olan imaj dosyaları yüklemeye dahil edilmelidir.
  4. Yükleme tamamlandıktan sonra bir dakika kadar bekleyin. Bu sürenin sonunda yükleme formunun solunda nesne üç boyutlu olarak belirecektir. Eğer bir dakikadan fazla süre geçtiğinde model sol tarafta belirmemiş ise yine bu kısımda bulunan “Göster” butonuna basarak gösterimi tekrar tetikleyin.
  5. Sol tarafta görüntülediğiniz model sorunlu ise sayfayı baştan yükleyerek yeniden deneyin.
  6. Model eksiksiz yüklenmiş görünüyor ise modeli veri tabanına kaydetmek için “Görüntüle” butonuna basarak fotoğrafını çekin.
  7. Fotoprafını çektiğiniz modeli artık “Mobilya Ekle” menüsünde görüntüleyebilir ve kat planınıza ekleyebilirsiniz.
  8. Aklınıza takılan bir soruda lütfen info@lucidcode.com.tr adresine yazınız. Ekibimiz sizinle en yakın zamanda iletişime geçecektir.

Ayrıca Bileşenler bölümünden örnek kat planları veya koleksiyonlar ile de başlayabilirsiniz.