Cineware For Illustrator Video Eğitim Seti: Panellerin Kullanımı

169


Eklenti kurulumu yapıldıktan sonra Adobe Illustrator içine gelen çalışma alanlarından 3D tipini seçin. Gördüğünüz gibi kontrol paneline bir satır daha eklendi, ayrıca ilk aşamada pencere olarak görebileceğimiz Materials, Scene Strucutre ve Attributes pncereleride sağ kenarda genişletilmiş halde karşımıza geldiler.
Temel anlamda obje seçimi ile değişik ve düzenlemeler yapıyoruz. Aynı çekilde c4D belgesi içinde eklenmiş objeleride Scene Structure penceresi ile obje seçimi yapabiliriz. İlk aşamada obje listesini görüyor olsak da Pencerenin sağ üst köşesinde camera, obje ve ışık filtrelerini kullanarak sahneye eklenmiş diğer nesneleride listeleyebiliriz.
Kontrol bar sahneye atanmış kamera seçimi ile başlıyor. Navigasyon işlemleri için hareket, yakınlaşma/uzaklaşma ve döndürme işlemlerini direkt panel üzerindeki butonlara farenin sol tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz. Sahneyi belirlediğiniz boyut ile görüntülediğimiz için direkt seçili objeyi ekrana getirebilir veya sahne içinde tüm objelerin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Kamera bakış değişiklikleri yapmış olsanızda kamera ayarlarına geri dönebilirsiniz. Obje üzerine texture atadığınızda bu obje grubunda ki değişiklikleri canlı olarak gösterecektir. Bir renk değişikliği belki çok sorun çıkarmayabilir ancak yapacağınız çok küçük bir harekette dahi Cineware render görünümünü yenileyecektir. Buna takılmamak için canlı düzeltmeyi durdurabilir, değişiklik işlemleriniz bittikten sonra tekrar çalıştırabilirsiniz.
İlk aşamada görüntü Draft modda görüntülenir. Ancak gösterim kalitesini dilediğiniz bir anda değiştirebilirsiniz.
C4d belgesini eklediğinizde arka planda sahneyide gösterecek şekilde gelir. Ancak burada Alpha seçeceği ile arka planının şeffaflaşması sağlanabilir. C4D içinde ekleyeceğiniz bir buffer ile belirlenmiş objenin görüntüleme şeklini seçerek ilgili görünüme geçebilirsiniz.
Render ayarlarında boyut ve animasyonlar için de gösterimi sağlanacak frame i seçebileceğiniz Render Frame satırı bulunur.
PNG formatında render alabilir, hali hazırdaki sahneyi c4d belgesi olarak kaydedebilirsiniz.
Kontrol paneli için son olarak Assets penceresi ile Cineware için üretilmiş sınırlı sayıdaki ücretsiz içerik için turbusquid ı açabilir, sunulan içeriklerden herhangi birini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Materials penceresi c4d belgesi içinde oluşturulmuş materyalin listesini gösterir. Seçeceğiniz herhangi bir materyali Attributes penceresi ile detaylarını görüntüleyebilir veya değişikliklerini yapabilirsiniz.
Attributes penceresi ise sadece materyal değil, obje ve ışık seçimlerinizde ilgili niteliklerin gösterilmesini ve bunlar üzerinde değişiklik yapmanızı sağlar.
Son pencere olan Cineware settings ile motor pathini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Videmy ile iyi öğrenmeler.

Eğitim İçerik Listesi

 1. Cineware for Illustrator Nedir? 01:22
 2. Temel Anlamda Nasıl Uygulama Yapılır? 02:45
 3. Cinema 4D vs Cineware for Illustrator Karşılaştırması 01:31
 4. Cineware for Illustrator Nasıl Kurulur 01:16
 5. Panellerin Kullanımı 03:13
 6. Obje Düzenleme 02:03
 7. Texture Ekleme 01:19
 8. Offset – Tilling 00:50
 9. Maske ve Object Buffer Uygulamaları 02:40
 10. Örnek Uygulama : Pizza Kutu Tasarımının Uygulanması 02:39
 11. Örnek Uygulama : Afiş Tasarımı 01:10
 12. Kaynaklar 01:00

SOSYAL MEDYA

http://www.videmy.com

https://www.facebook.com/videmycom

https://www.instagram.com/videmycom/

https://twitter.com/videmycom

https://www.youtube.com/channel/UCCGs

Teşekkürler…

http://www.maxon.net

http://www.fga.com.tr

http://www.elements.anvato.com

 

Nasıl İzlerim?