Cineware For Illustrator Video Eğitim Seti: Örnek Uygulama Ambalaj Tasarımı Nasıl Görselleştirilir

238


Pitta isimli pizza şirketi için örnek bir ambalaj tasarımı örneki var. İlk olarak tasarımın müşteriye sunumu sırasında nasıl görüneceğini bir görsel ile göstermek istiyorum. İkinci uygulama da ise onaylanmış ambalaj tasarımını ve 3D modelleme ile bir afişte kullanmak istiyoruz.
Öncelikle bir pizza kutusunu C4d de modellemelisiniz. Ancak bunun yerine turbosquid ile benzeri ambalaj tasarımlarını bilgisayarınıza indirerek direkt kullanabilirsiniz. Hazır model olmanın yanında materyal ve diğer uygulamalar için hazır olarak c4d ve ai belgeleri ile gelir.
Assets penceresi ile turbosquid web sayfasını açalım. Ardından pizza kutusu çalışma dosyalarını bilgisayarımıza indirelim. Klasör açıldığında hem c4d dosyası hemde cineware for Illustrator için ai belgesi bulunuyor. Ai belgesini açalım. Belge içinde ki Texture sayfası ile kaplamayı hazırlayabilir, 3D Artwork sayfası içindeki model üzerine uygulanmasını sağlayabiliriz.
Hazır olan tasarımı öncelikle gruplandırıyoruz. Bu gruplandırma sayesinde modele uygulanmış kaplamayı dilediğimiz zaman değiştirebilir ve değişikliklerin anlık olarak model üzerindeki kaplamada da uygulanmasını sağlayabiliriz.
Materials penceresi ile ilgili materyali seçebileceğiniz gibi SS penceresi ile 3B obje üzerine uygulanmış materyali seçtiğinizde nitelikler penceresinden detayları görüntüleyebiliriz. Color başlığı altından Texture satırına grubu sürükle bırak ile ekliyoruz. Ekleme işleminin ardından model üzerinde anlık olarak uygulanacaktır.
Müşteri sunumu sonrasında gelen geribildirim ile bir değişiklik olduğunu düşünelim. Ve buna göre değişikliği grup içindeki objeler üzerinde yapalım. Değişiklikler 2-3 adımdan daha fazla ise Live Tracking etkileşimini kapatın. Aksi halde en küçük değişiklikte bile tekrar güncelleme yapacaktır. Düzenlemelerinizi tamamladıktan sonra tekrar Live Tracking’i aktif hale getirebilirsiniz.
İşlemleri tamamladık, şimdi ise ihtiyacınıza uygun bir pozu ayarlayarak PNG dosyası olarak render alabilirsiniz.
Render alabilmek için öncelikle Window-Cineware-Render Settings penceresini açın. Ardından genişlik ve-veya yükseklik değerini belirleyin. Animasyona sahip bir c4d belgesi varsa render almak istediğiniz Frame yani kare numarasını girin ve işlemi tamamlayın. Kontrol barda bulunan kayıt seçeceği ile PNG dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Videmy ile iyi öğrenmeler.

Eğitim İçerik Listesi

 1. Cineware for  Illustrator  Nedir? 01:22
 2. Temel Anlamda Nasıl Uygulama Yapılır? 02:45
 3. Cinema 4D vs Cineware for  Illustrator  Karşılaştırması 01:31
 4. Cineware for  Illustrator  Nasıl Kurulur 01:16
 5. Panellerin Kullanımı 03:13
 6. Obje Düzenleme 02:03
 7. Texture Ekleme 01:19
 8. Offset – Tilling 00:50
 9. Maske ve Object Buffer Uygulamaları 02:40
 10. Örnek Uygulama : Pizza Kutu Tasarımının Uygulanması 02:39
 11. Örnek Uygulama : Afiş Tasarımı 01:10
 12. Kaynaklar 01:00

SOSYAL MEDYA

http://www.videmy.com

https://www.facebook.com/videmycom

https://www.instagram.com/videmycom/

https://twitter.com/videmycom

https://www.youtube.com/channel/UCCGs

Teşekkürler…

http://www.maxon.net

http://www.fga.com.tr

http://www.elements.anvato.com

 

Nasıl İzlerim?