Cineware For Illustrator Video Eğitim Seti: Maske ve Object Buffer

204


Eklediğiniz C4d belgesi üzerinde arka plan şeffaflaştırma için Kontrol panel üzerinden Transparency satırı ile Alphayı seçerek yapabilirisniz. Ayrıca Cinema 4D içinde objeye atanmış buffer tagı varsa onuda bu listede görüntüleyebilir ve seçebilirsiniz.
Normal şartlarda kullandığımız Object – Clipping Mask veya Transparency penceresi ile Make Mask komutunu kullanabiliriz. Belge içindeki c4d belgesi üzerine maske olarak kullanmak istediğiniz objeyi oluşturun. Clipping maske için maske olarak kullanacağınız obje ile maskelenecek c4D belgesini seçin. Object – CLipping Maske komutunu kullanabilirsiniz.
İşlemi Transparency penceresi ile yapmak isterseniz c4d objesini seçin ve transparency penceresinden Make Mask komutunu çalıştırın. Maskeyi seçerek nasıl maskelemek istiyorsanız o şekilde obje oluşturun veya siyahdan beyaza geçiş ile ile feather ekleyin.
Aynı objeyi Illustrator içinde kopyalayarak birden fazla maske veya materyal uygulaması yapabilirsiniz.
Cinema 4D içinde Compositing tagı ile sahne içindeki objenin kendisinin veya gölge gibi etkilerinin görünürlüğü üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Illustrtor içinde ise sahne içinde objelerin görünüm versiyonlarını hazırlamanız mümkün. Bir noktada Adobe Photoshop Layer Comp gibi çalışır. Buffer olarak bir transparan modu ekleyebilmek için c4d belgesini açın. Ardından ilgili obje seçili iken object manager – tags ile c4d tag listesinden Compositing seçeceğini seçin. Attributes penceresi ile ilk buffer satırını aktif hale getirin. İşlemin render sonucunda görüntülenebilmesi için ise Render Setting penceresindeki Multi-pass listesinden Object buffer seçeceğini seçin. İlk grup otomatik olarak seçili gelecektir. Belgeyi kaydedin ve Illustrator da belge içindeki c4d dosyasının güncellenmesini sağlayın. Ardından Kontrol panel üzerinde transparent seçeneklerine eklenen buffer seçeceğini işaretleyin. Gösterim tipi Draft mod olmamalı uyarısını dikkate alarak ilgili değişikliği yapın. İşte bu kadar. Sizde farklı görünüm versiyonları için SS penceresi ile obje görünürlüğü veya c4d içinde buffer modunu kullanabilirsiniz.

Videmy ile iyi öğrenmeler.

Eğitim İçerik Listesi

 1. Cineware for  Illustrator  Nedir? 01:22
 2. Temel Anlamda Nasıl Uygulama Yapılır? 02:45
 3. Cinema 4D vs Cineware for  Illustrator  Karşılaştırması 01:31
 4. Cineware for  Illustrator  Nasıl Kurulur 01:16
 5. Panellerin Kullanımı 03:13
 6. Obje Düzenleme 02:03
 7. Texture Ekleme 01:19
 8. Offset – Tilling 00:50
 9. Maske ve Object Buffer Uygulamaları 02:40
 10. Örnek Uygulama : Pizza Kutu Tasarımının Uygulanması 02:39
 11. Örnek Uygulama : Afiş Tasarımı 01:10
 12. Kaynaklar 01:00

SOSYAL MEDYA

http://www.videmy.com

https://www.facebook.com/videmycom

https://www.instagram.com/videmycom/

https://twitter.com/videmycom

https://www.youtube.com/channel/UCCGs

Teşekkürler…

http://www.maxon.net

http://www.fga.com.tr

http://www.elements.anvato.com

 

Nasıl İzlerim?