Cinema 4D R15 – Şekillendirme Yenilikleri

307

Cinema 4D R15 içerisindeki gelişmiş ekillendirme özellikleri.

Cinema 4D Release 15 ile, R14 ile ilk olarak sunulan Sculpt özelliğindeki yeni gelişmelerin keyfini süreceksiniz. Scult tag’leri eklemek veya bir diğer uygulamaya geçmek zorunda kalmaksızın, herhangi bir çokgensel model üzerinde direkt şekillendirme işlemine başlayabilir, modelin şeklini farklı seviyelerde detaylandırabilir veya PoseMorph hedeflerini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Sculpt darbelerini aynalayabilir ve herhangi bir eksende masklar oluşturabilir ve modelin bu maskelenen bölümlerini tek bir tıklama ile gizleyebilirsiniz. Detayları direkt olarak yeni geliştirilen Amplify Brush komutu ile zenginleştirebilirsiniz. Mask tanımlamak veya hassasiyetle çalışmak için yeni Line, Lasso, Polygon ve Rectangle araçlarını kullanabilirsiniz. Yeni Project Mesh özelliğini, yeni ve basitleştirilmiş bir ağ örüntüsünü çoklu heykel objeleri üzerine iz düşürerek optimize edilmiş bir kenar akışı ve orijinal modelinizin tüm detaylarını içerecek geometriyi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Aynalama ve Maskeleme

Odaklanın ve şekillendirmeye devam edin.

Her sculpt fırçası içerisinde bulunan kuvvetli simetri seçenekleri, artık Cinema 4D’nin çalışma düzlemlerini de destekleyerek, fırça darbelerinin bir öteleme ekseninde de oluşturulabilmesini sağlar. Darbelerinizi, modelin sadece bir yarısına odaklanarak hızlı ve akıcı uygulayın ve yeni Sculpt Symmetry seçeneğini bu darbelerin ağda yayılması için kullanın. Modelin küçük detaylarına odaklanabilmek için ise, çokgenleri basite bir mask kullanarak gizleyin.

Ağ İz Düşürme

Her detayı, optimize topoloji ile elde edin.

Yeni Project Mesh zelliğini kullanarak birden fazla Sculpt objesini tek bir objeye, optimize edilmiş kenar akışlarına sahip olarak şekilde iz düşürün. Detayları modellemek veya ağ örüntüsünü animasyon için optimize etmek için, mevcut modeliniz üzerinden temiz bir topoloji elde ederek, son sahnenize, istediğiniz alt bölümlenme ayarlarını temin edecek şekilde aktarabilirsiniz.

 

Kaynak : FGA Mimarlık