CameraRAW – Targeted Adjustment / Hedefli Ayarlama Aracı

320

CameraRAW içerisindeki panelleri bitirdik. Artık bundan sonra CameraRAW içerisinde kullanabileceğimiz araçları inceleyeceğiz. Araçlar arasında belki en çok beğenilen Targeted Adjustment’tır.
Bu özel Hedefleme Ayarlama Aracı ile seçmiş olduğumuz mouse imleci ile tıklamış olduğumuz alana göre hemen hemen birçok değişikliği yapabiliriz. Hemen örnek uygulamamıza geçelim. Bunun için “IMG_5720.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra üst taraftaki araçlardan Targeted Adjustment’ın hemen alt tarafında küçük bir üçgen var. Bu üçgen bize farklı özellikleri de barındırdığını anlatır. Mouse’un sol tuşunu bir süre basılı tutuyoruz, burada Parametrik Curve, Hue, Saturation, Luminance ve Grayscale Mix olarak farklı ve hedefli işlemler yapabileceğimizi görebiliyoruz.

Parametrik Curve ile başlayalım ve aracın nasıl kullanıldığını öğrenmeye başlayalım. Parametrik Curve bölümüne geldiğimizde sağ tarafta Parametrik Curve bölümünde örneğin; şuradaki alana göre açılmalar yaptırabiliriz. Özellikle biraz daha tonunun açılmasını istediğimiz alanlar varsa noktalara dikkat ederek, mouse’u tutarak biraz daha aydınlık sağlayabilir veya şuradaki alanları baz alarak da aydınlık sağlayabiliriz. Bu da özellikle bazı renk tonlarında özel işlemler yapmamıza yardımcı olacaktır. Örneğin; sadece ipler, ışık ve gölgeler üzerinde oynama yapmak istersek ipin renk tonunu görebileceğimiz iyi bir noktaya tıklayıp işlem yapabiliriz. Bunu diğer araçlarla daha belirgin bir şekilde göreceğiz.

Klavyeden Alt tuşuna basarak sağ alt tarafta Reset’e dönüşen Cancel butonuna tıklayıp fotoğrafın ilk haline geri dönüyoruz. Bir sonraki aracımız Hue. Targeted Adjustment’ta Hue’ya dönüş yaptığımızda ipin rengini değiştirmek istersek ipi seçip, üzerinde mouse’u tutarak yukarı ve aşağı sürüklememiz yeterli olacaktır. Gördüğünüz gibi tonları üzerinde değişiklik yapabiliyoruz. Aslında bu işlemi HSL’deki Blue alanıyla da yapabiliriz. Her seferinde her kanal üzerinde değişiklik yapmaktansa, Targeted Adjustment daha iyi bir sonuç verir. Çünkü tam olarak tıkladığımız renk tonunu daha iyi bir şekilde yakalar ve gerekirse iki veya üç Slider’ı otomatik olarak hareket ettirir. Bakın, burada Red ve Oranges’ta olduğu gibi.

Yine klavyeden Alt tuşuna basarak yapmış olduğumuz düzenlemeyi sıfırlayalım, bir sonraki bölüm olan Saturation’a bakalım. Saturation; renk doygunluğuydu. Renkler üzerindeki doygunluğu, özellik ağ üzerindeki tonlamayı birazcık daha arttırabiliriz. Biraz daha kırmızıların ortaya çıktığı, ışıkla birlikte yok olmayan tonları daha iyi görebiliriz. Aynı şekilde bunu mavi tonlamalar üzerinde de kullanabilir, açabilir veya doygunluğu arttırabiliriz.

Özellikle bazı alanlarda siyah beyaz gibi bir etki yaratmak istersek Targeted Adjustment içerisindeki Saturation’ı kullanabiliriz. Şu an mavi olan alanlar tamamen siyah beyaza dönüştü. Aralarda görmüş olduğumuz mavi tonlamalar, Histogram’ın uyarılarıdır. Sonraki Hedefli Ayarlamamız için klavyeden Alt tuşuna basıp Reset ile düzenlemeleri sıfırlıyoruz ve bir sonraki ayarlama olan Luminance’ı açıyoruz. Burada renkler üzerindeki açıklık ve koyuluk tonlarını; ışık fazla veya az şeklinde ayarlama yapabiliriz. Seçmiş olduğumuz renk tonuna bağlı kalarak işlemi yapacaktır. Tekrar resetleyelim.

Siyah beyaz fotoğraflarda özellikle Convert to Grayscale butonuna tıklayarak işlemler yapabileceğimizi söylemiştik. Ancak buradaki ayarlamaları da yine fotoğraf üzerinden hedefli olarak ayarlayabilmek için araç altındaki Grayscale Mix’i kullanabiliriz. Bu esnada Convert to Grayscale aktif olacak daha sonrasında bizim seçmiş olduğumuz renk tonlamalarını daha dazla oraya çıkartabilir, daha silik veya daha baskın hale getirebiliriz.