CameraRAW – Snapshots Alma

165

CameraRAW içerisinde işlemlerimizi yaparken bazı ara görüntüler kaydedebiliriz. Bunları Snapshots olarak adlandırıyoruz. Yani görüntü kaydetmenin İngilizcesi. Bu şekilde görüntüleri kaydederken aslında yapmış olduğumuz düzenleme işleminde safhalarını görmemizde bize yardımcı olacak bir yapıdır.Bunu nasıl yapabildiğimiz hakkında kısa bir örnek yapalım.
Eğitim dosyaları içerisinde “IMG_5709.CR2” dosya isimli RAW dosyasını çift tıklayarak CameraRAW üzerinde açıyoruz. İlk yapacağımız işlemlerden bir tanesi White Balance aracını seçip fotoğraf üzerinde bir alana tıklayarak beyaz ayarını yapabiliriz. Şu anda bu fotoğraf üzerinde çok fazla beyaz ayar işlemi yapmayacağız.
Burada yapacağımız işlemler neler olabilir? Biraz daha detayı arttırabiliriz. Deniz üzerindeki dalgalar ve arka taraftaki alanlar için biraz Clarity’i arttırabilir, Vibrance gibi bir renk titreşimini arttırabilir, biraz da Exposure arttırabiliriz. Gölgeler üzerinde Shadows kısmından hafifçe oynayabiliriz.


Bunların nasıl ve ne zaman ayarlandığını, nerede ayarlama yapmamız gerektiğiyle alakalı bilgileri ayrıca anlatacağım. Temel olarak birkaç değişiklik yaptık. Bunları bir Snapshots şekliyle yani şu andaki haliyle ne durumda olduğunu görebilmek için sağ üst taraftaki panellerden en sonuncusu Snapshots sekmesine tıklıyoruz.

Alt taraftaki New Snapshots butonuna tıklıyoruz. Açılan kısımda Basic panelde işlem yaptığımız için Basic adını verip Okey butonuna basıyoruz.


Bundan sonra HSL paneline dönüş yapalım. HSL paneli üzerinde Saturation başlığı altında yeşil tonlar üzerinde biraz arttırım yapabiliriz. Aquas yani su tonları ve mavilerde biraz daha renk ayarlaması yapabiliriz. Bu ayarlar şu anda bu fotoğraf için geçici olarak örnek olması adına yapmış olduğumuz ayarlardır.
Snapshot’a dönüş yaparak bu panel altındaki New Snapshot butonuna tıklayıp HSL panelinde olduğumuz için HSL adını verip Ok butonuna basıyoruz.


Burada almış olduğumuz daha fazla Snapshot’lara ait dosyalar olabilir. Bunlar arasında nasıl göründüğü ile ilgili bize ipucu verir. Bir önceki adım ve bir sonraki genel düzenleme adımları arasında yapmış olduğumuz işlemleri görebiliriz. Snapshot’lar aslında bir noktada bizim işlemlerimiz adına bir tarihçe panelidir. Basic Snapshot’ı yani görüntü seçimine dönüş yaparak o halinden Hue, Saturation ve Limunance üzerinde yeniden ayarlama yapabiliriz. Bu da birden fazla adıma sahip olan işlemlerde büyük adımlar arasında veya yapılmış olan ayarlamaların toplamsal bazında geri dönüş yapmamıza yardımcı olacaktır.