CameraRAW – Lens Hatası ve CameraRAW ile Düzeltme

406

Lens hatası kullanmış olduğumuz lensler içerisindeki merceklerin yapısından kaynaklanan bir hatadır. Konuya yakınlık ve uzaklığımıza göre bu lens hataları daha fazla veya daha az olabilir. Bu tür fotoğraf üzerinde yapıyı bozan hataları giderebilmek için CameraRAW içerisindeki Lens Corrections yani Objektif veya Lens Doğrulama özelliğini kullanabiliriz.

Bu örnek için “IMG_5868.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra Lens Corrections bölümüne geçiş yapıyoruz.


Bu bölümde Grid’lerle konu üzerindeki düzlemleri kontrol edebiliriz. Grid’ler açık değilse, Profile başlığı altındaki Show Grid seçeneğini aktif edebiliriz. Bu seçenekle Grid’lerin boyutlarını ayarlayabilir ve görünmesini sağlayabiliriz.

İlk yapacağımız işlem Enable Lens Profile Corrections işaretlenmesidir. Bu da Lens Profil Doğrulamasının aktif edilmesi anlamına geliyor. Aktif ettiğimizde fotoğrafı çekerken kullanmış olduğumuz objektifin markası, modeli ve profilini görebiliyoruz. Bu profile baktığımız zaman Enable Lens Profile Corrections’ı seçtiğimiz anda (Grid’i kaldıralım) aradaki lens hatasını düzeltir.

Distortion veya Vignetting ile bu ayarı manuel olarak da düzenleyebiliriz.
Son olarak Profile bölümü başlığı altında eğer kendi lensimiz burada görünmüyorsa liste içerisinden marka ve modelini seçerek direkt doğru bir şekilde lens hatasının giderilmesini sağlayabiliriz. Yeni çıkan lens ve marka modellerine ait özellikleri Adobe’nin CameraRAW  üzerinde yapacağı güncellemelerle yeni olanlar da eklenmeye devam ediyor.