CameraRAW – Hue Ayarları

481

Fotoğrafta renkler üzerindeki tonlamayı değiştirebiliriz. Buradaki tonlamadan kasıt, Doygunluk veya Vibrance gibi bir değer değildir. Farklı renk tonlarına doğru geçişi sağlayacak bir tonlamadır. Bunu da Hue paneli ile yapıyoruz.

Hue panelini incelemek için eğitim dosyaları içerisindeki “IMG_5721.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtığımızda fotoğraf üzerindeki ağların ağırlıklı olarak kırmızı ve turuncu renklerden oluştuğunu görüyoruz. Sağ panelde HSL / Grey Scale panelini açıp, Hue kartındaki renkler üzerinde değişiklik yaparak fotoğraftaki ağın renklerini değiştirebiliriz.

Örnek olarak Reds’i biraz daha sola çekerek fotoğrafı biraz daha yumuşatabileceğimiz gibi, Oranges ile sağa doğru çekerek çok kırmızı olan tonlamaları bile turuncuya dönüştürebiliriz. Yellows’u biraz daha sola çekerek sarıları arttırabilir, yeşil tonlar fotoğrafta az olduğu için biraz daha tonlarını açabiliriz.


Renk değişikliklerini yaparken çekmiş olduğumuz fotoğrafta sadece renkler üzerinde değişiklik yaptığımızı burada görebiliyoruz. Sadece maviler üzerinde daha açık maviler veya mora çalan maviler elde edebiliriz.