CameraRAW – Grey Scale / Siyah Beyaz’a Çevirmek

416

HSL Grey Scale ile CameraRAW içerisindeki bir fotoğrafı siyah beyaza dönüştürebilir ve renk tonlamaları üzerinde oynamalar yapabiliriz. Bu örneği incelemek için “IMG_6868.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.  Açtıktan sonra HSL Grey Scale panelinde üst kısımda Convert to Greyscale var. Convert to Greyscale yaptığımızda fotoğraf tamamen siyah beyaza dönüşüyor.

Bu esnada alt tarafta bulunan, Hue, Saturation ve Luminance [Panelin ismine bakarsak H (Hue), S (Saturation), L (Luminance) yani HSL] ve Grey Scale’ dönüştürdüğümüzde yani Convert to Greyscale butonuna bastığımızda, alt tarafta bulunan renkler tek bir panel içerisinde görünüyor. Sadece kırmızılar, turuncular, yeşiller, maviler veya aqua tonları üzerinde ton değişiklikleri yapılabilir. Turuncuları biraz daha açtığımızda genel olarak ten rengi turuncunun çok açık bir tonudur. Bu nedenle turuncuyu açmaya başladığımızda yüz tonları daha çok açılmaya başlayacaktır. Bunu sağa veya sola doğru çekerek kararıp aydınlanmasını görebiliriz.


Yapmış olduğumuz işlemlerde ayrıca CameraRAW’un otomatik olarak yapabilmesi için Auto butonunu kullanabilir veya Default seçeneği ile ilk hazır değeri haline gelmesini sağlayabiliriz.