CameraRAW – Crop / Kadrajlama Aracı

261

Çekmiş olduğumuz fotoğraf üzerinde Croplama ya da Yeniden Kadrajlama işlemi yapabiliriz. Kadrajlama örneği için eğitim dosyaları içerisinden “IMG_5720.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.


Açtıktan sonra fotoğraf üzerinde tekrar bir Kadrajlama yapabilmek için üst taraftaki araçlardan Crop Tool’u kullanıyoruz. Bu aracı etkin hale getirdikten sonra bir dörtgen çizercesine Croplama alanı oluşturuyoruz. Peki bu alan nasıl bir orantıya sahip?


Şu anda serbest bir şekilde Croplama yaptık ancak özellikle istediğimiz bir yapılandırma varsa araca bir süre sol tuşa basılı tutulduğunda çıkan seçenekleri seçebiliriz. Bunlar 1’e 1, 2’ye 3, 3’e 4 veya 5’e 7 ya da 9’a 16 gibi farklı Kadrajlama yapılarıdır. Köşelerden veya gövdesinden tutup sürükleyerek bu işlemi tamamlayabiliriz.


Biz 5’e 7 seçeneğini kullanalım ve biraz daha büyüterek ilerliyoruz. Şu anda burada görmüş olduğumuz Grid karşımıza gelmiyor olabilir. Bu durumda Show Overlay’i seçersek Grid karşımıza gelecektir. Bu Grid sayesinde odakladığımız noktanın altın oran içerisinde kalmasını sağlayabiliriz.


Bu işlemden sonra klavyeden Enter tuşuna basmamız Kadrajlamayı tamamlamış oluyoruz.