Camera RAW – Yeni Ayarlama Fırçası Ekleme ve Silme

458


Önceki videoda bu fotoğraf üzerine özellikle bu alanda ışığı biraz daha arttırmıştık. Bundan sonra işlemi yaparken, her seferinde aynı özelliklere ait bir işlem yapacak. Bu şekilde olmasını istemeyebilir, belki bazı alanlarda biraz daha koyuluk isteyebiliriz. Ya da buralarda biraz daha Saturation’ın artmasını isteyebiliriz. Buradaki bir ayarlamayı değiştirdiğimizde, fırçayla işlem yapmış olduğumuz her yerde ayarlama değişiyor. Üst tarafın düzeleceği şekilde Mac OS: Cmd + Z / WIN: Ctrl + Z ile geriye dönüyoruz.


Şu anda Adjustment Brush işlemini uygularken Add Radio butonu işaretli. Add Radio butonu işaretliyken her yapmış olduğumuz işlemde, ilk olarak işaretini atamış olduğu bir pinin özelliklerini kullanır.


Ancak New Radio butonunu seçip yeniden bir işlem yaparsak, bu yapmış olduğumuz işlem üzerine yeni bir özellik gelir ve haliyle yeni bir pin gelir. Bu pini kullanarak dilediğimiz detay ve değişiklik işlemlerini yeniden yapabiliriz. Fırçalarla bazı uygulamalar yaptık ama bazı alanlar gözümüzden kaçtı.


Özellikle şuradaki alanda biraz daha yumuşatma yapmak ve buradaki fırça özelliklerini silmek istiyoruz. O zaman da Adjustment Brush panelinin üstündeki Erase aracını seçip alanlardaki özelliklerin kaldırılmasını sağlayabiliriz.