Camera RAW – Vignetting

289

Vignetting özellikle manzara fotoğrafları üzerinde çevresel olarak bir gölgeleme eklemeye yarar. Bu yapı manzaraya veya konuya odaklanılması arttırılabilir.

Örnek dosya olarak “IMG_5709.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra sağ taraftaki Effects yani Efektler bölümünde Post Crop Vignetting özelliğini ekliyoruz.


Bunu eklerken Amount bölümünde sürgüyü sola doğru çektiğimizde çevresel bir siyah, sağa doğru çektiğimizde çevresel bir aydınlanma geliyor. Bunu sola doğru biraz daha sürükleyerek buradaki değeri arttırabiliriz. Bu dairesel bir Gradyen yapısı gibi hareket eder.Dolayısıyla Midpoint’i arttırarak buradaki geçişin daha köşelerde kalmasını sağlayacak şekilde ayarlama yapabiliriz.

Feather ile geçiş efektini arttırıp azaltabiliriz. Şu şekilde yaptığımızda çok sert bir geçiş olacaktır ancak çoğalttığımızda  değer gayet yumuşak ve güzel görünecektir. Ayrıca şu köşede görebiliyoruz. Vignetting uyguladığımız alanlardaki Highlights kesimi arttırıp azaltmak da buradaki ayarlar ile mümkündür.