Camera Raw – Spot Removel / Nokta Temizleme Aracı

341

Fotoğraflar üzerindeki doku problemlerini CameraRAW içerisinde bulunan Sopt Removal ile düzenleyebiliriz. Örnek olarak eğitim dosyaları içerisinden “IMG_2750.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra modelin yüzüne doğru yakınlaşalım. Biraz daha görebilmek için daha fazla yakınlaşmamız gerekecek. Bazı ben veya doku problemlerini görebiliyoruz. Bu problemlerin birçoğunu dairesel veya uzunlamasına şeklinde görüyoruz. Bunları düzeltirken Spot Removel aracı bize yardımcı olacaktır. Bu aracı üst taraftaki araçlar arasından, klavyeden B harfi ile aracı çağırabilirsiniz.

Çağırdıktan sonra sağ taraftaki panelleri gider, yerine Spot Removal paneli gelir. Buradaki panel üzerinde tik bölümü var. Heal yumuşatarak direkt taşır. Clone’da herhangi bir yumuşatma ve benzeri bir işlem yapmadan direkt taşır. Heal’ı kullanarak Size’ı büyültüp küçültebiliriz. Opacity’i azaltıp arttırabiliriz.

Yüzdeki alanlara bakıyoruz, biraz boyutu küçültmemiz gerekecek. Bir alana dokununca, en yakın alandan kendisi otomatik olarak buradaki datayı çağırıyor. Ancak burada eklemiş olduğu yeni doku alanı bazen uygun olmayabilir. O zaman da dokuyu almış olduğu noktayı değiştirebilir, farklı alanlar için de bu aracı rahatlıkla kullanabiliriz.

Burada yapmış olduğumuz işlemler hep dairesel alanlar içindi. Biraz daha boyutu büyütebiliriz. Alanı sürükleyip fırça gibi bir boyama yapabiliriz. Ona göre bir alan seçecektir. Biz de buna göre taşıma işlemini yaptırabiliriz.