Apple Numbers: Yeni Belge Oluşturma

457

Numbers içerisinde yeni bir belge nasıl oluşturabiliriz? ve nasıl kaydedebiliri? İşte tüm detaylar bu makalemde.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-numbers-ac

Launchpad üzerinden Apple Numbers  ‘ı açıyoruz.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-hazir-sablonlar

Apple Numbers  ‘ı açtığımızda ilk aşama olarak bize şablonları gösteriyor ve bunları sol taraftaki farklı kategoriler altında da toplamış. Kategori listesinde hemen sağ taraftaki şablon gösterim alanında bulunan içeriklerden şablonların nasıl bir yapıya sahip olduklarını görüntüleyebiliyoruz. Sol taraflardaki kategorilerde Temel, Kişisel Finans, Kişisel, İş ve Eğitim kategorileri altında birçok şablon dosyası bulunuyor. Şablon dosyalarından birini seçerek başlayabileceğimiz gibi Temel başlığı altındaki Boş bir Apple Numbers  dosya ile de başlayabiliriz.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-belge-isim-degistirme

Dosyayı açtıktan sonra bu dosyaya ait ismi değiştirmemiz gerekiyor. Hemen Numbers penceresinde üst orta kısma bakarsak Adsız olarak geçiyor. İmleci sürüklediğimde yanında aşağı bakan küçük bir ok işareti beliriyor. Bu sayede burada bir menünün açılabileceğini görebiliyoruz. Tıklayınca belgenin ismini yazabileceğimiz bir alan çıkıyor. Buna da “Demo-Numbers” ismini veriyoruz.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-belge-isim-degistirme-duzenlenmis

Bu ismi verdikten sonra üçüncü seçenek olan Belgeler alanına bunu kaydedebileceğini görebiliyoruz. Bu kaydetme seçeneğini dilersek Masaüstü, İndirilenler veya farklı bir dosya alanında seçebiliyoruz.

Etiketler, ilgili dosyaları kolaylıkla bulmamıza yarayan anahtar kelimeler gibi kullanabileceğimiz bir alandır. Klavyeden Enter tuşuna basıyoruz. Etiketleri soruyor, renk bazında ekleyebilir veya etiketler için özellikle bir kelime de belirtebilirsiniz. Örnek olarak Videmy kelimesini yazabiliriz. Virgülü bıraktığımızda bunu bir etikete dönüştürecektir. Bu etiketi kullanarak Videmy etiketi olan dosyaları hızlıca Finder içerisinde görüntülenmesini sağlayabiliriz. Yeri Belgeler klasörünün içerisi ve tekrar Enter tuşuna basıp işlemi onaylıyoruz.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-dosya-kaydet-menusu

Kayıt işlemini ayrıca Dosya > Kaydet komutu ile de yapabiliriz. Bu komutun kısa kodu da Cmd + S ‘dir.

Bundan sonrasında yapacağımız işlemler belirli periyodlarda otomatik olarak kayıt olacaktır. Eğer belgeniz kaydedilmemişse belgeyi kapatma esnasında “Apple Numbers  Kaydedilecek mi?” soracaktır.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-dosya-cogalt-islemi

Şu anda var olan belgeden bir tane daha çoğaltmak istersek DosyaÇoğalt komutunu kullanabiliriz. Bu Farklı Kaydet komutuna benzer bir komuttur. Çoğalt komutunu çalıştırdığımızda hemen bir tane daha çoğaltır. Bakın, arka tarafta Demo Apple Numbers  var. Adsız (Demo-Numbers kopya) olarak yeni bir isimle yeni bir belge oluşturuldu.

iwork-numbers-videmy-online-video-egitim-kopya-sil

Bu belgeyi kapatıyoruz. Kapatırken de kaydetmek istemediğimiz için Kopyayı Sil butonuna tıklıyoruz. Kaydetmek isteseydik Yeri bölümünde ilgili lokasyonu seçip ilgili ismi verdikten sonra Kaydet butonuna basarak işlemi gerçekleştirebiliriz. Kopyayı Sil butonuna basarak bu işlemden çıkıyoruz.

Kaydetme işlemlerinde Dosya üst menüsü ile devam edelim. Adını Değiştir dediğimizde bizim ilk aşamada yapmış olduğumuz pencerenin üst kenarındaki belge ismi denetleme alanında ismi değiştirme yolunu bize gösteriyor. Şuraya Taşı komutu ile var olan belgeyi (Belgeler klasöründeydi) herhangi bir kopya bırakmadan direkt masaüstüne kaydedilmesini sağlayabiliriz. Vazgeç butonuna tıklayıp kayıt işlemlerini tamamlıyoruz.

Sizde Videmy de yayınlanan iWork Numbers eğitimleri ve daha fazlası ile yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.