Adobe XD Haziran’18 Güncellemesi : Üste Bindirme (Overlays), Sabit Elemanlar ve Daha Fazlası

66

Adobe XD Haziran’18 de yayınlanan yeni sürümü ile yeni özelliklere kavuştu. Her ne kadar Sketch App kıyaslaması ile hala daha çok yol kat etmesi gerekse de Adobe‘nin bu konuda geri kalmayacağı ve zamana dayalı bir süreç olduğunu anlayabiliyoruz. Tabi şunuda unutmamak lazım : “Erken kalkan baklavayı yer.” Yoksa “yol alır” mıydı? 😀

Şimdi detaylara girmeden kısaca bir yeniliklerin adını koyalım;

  1. Üste Bindirme (Overlays)
  2. Sabit Nesne(ler)
  3. Şifreli Paylaşım (Beta)
  4. Görüntülerde Kesme ve Şekil İçine Yerleştirme
  5. Değer girişi alanlarında dört işlem matematik hesaplama yapabilme
  6. TypeKit for Mobile Desteği

olarak sıralayabiliriz.

1. Üste Bindirme (Overlays)

Prototiplemede ki önemli sorunlarımızdan biriside hazırlanan menü göstermek istediğimizde yarıca bir sayfa hazırlamak ve her sayfa için ayrı ayrı menü gösterim sayfası hazırlamak. Anlatmak bile kafa karıştırıcı değil mi? Velhasıl menü tasarımını yaptıktan sonra prototiplemede menüye overlays seçeneği ile ilgili sayfanın üzerinde açılmasını sağlayabilirsin.

Bu sayede her menü gösteriminin olduğu sayfa için ayrı ayrı sayfalar hazırlamak zorunda kalmadan doğru görünen bir prototip hazırlayabilirsin.

2. Sabit Nesneler

Web veya tabletler için hazırladığın tasarımlarda belirli bir kenara sabit olarak kalmasını istediğin nesne ve/veya nesne grupları için sabitleme yapabilirsin.

Örneğin üst menü veya alt satırdaki bildirim alanı için kullanılabilir.

3. Şifreli Paylaşım (Beta)

Yayında olup, uzun süredir hala Beta programında olan içerikler neden bitmez anlamıyorum. Sanırım henüz hata/feedback eşiğini geçemedi. Evet burada XD‘de yine prototipinizi paylaşırken bir şifre ile görüntülenmesini sağlayabileceğiniz özelliktir.

Daha önceden yayınlanmış olmasına karşın alt yapı güncellemesi yapılmıştır. Birden fazla kişiye e-posta adresinin girişini ve konuyla ilgili bir not ekleyerek paylaşılabilir.

4. Görüntülerde Kesme ve Şekil İçine Yerleştirme

Adobe XD‘nin önceki sürümlerinde, görüntüleri masaüstünden sürüklediğinizde veya görüntü dosyalarını bir şekle veya yola indirdiğinizde, resmi kırpamaz veya yeniden konumlandırmazdık. Bu en son güncellemeyle değişti. Adobe XD‘de görüntüleri kırpıp yerleştirebileceğiniz yeni yolları görmek için aşağıdaki videoyu tıklayın.