Adobe Sensei

358

Adobe MAX 2016 etkinliğinde belirleyici özelliklerden biri de yazılımlara eklenen Adobe Sensei mimarisidir. Tıpkı adı gibi usta veya öğretmen anlamlarının kullanımı ile Adobe‘nin yazılımlarına eklediği yapay zeka, derin öğrenme bileşeni olarak tanımlayabiliriz. Ve gerçekten de iyi bir isim bulunmuş…

Yapay zeka (AI) ve makinelerin öğrenimi günümüz teknolojisinin mutlak hedefi. Bunun için yapılan bir çok çalışma var ve hemen her sektörü iyi anlamda etkilemesi bekleniyor. Kötüsü ne peki; yapay zekanın bizi etkilemesi! Hey Siri! dediğinizde “Kraliçem diyeceksin demedim mi sana?” ile karşılaşmak. 😛

Konuya dönecek olursak; yeni AI ve makine öğrenimi teknolojisinin hemen her yerde olması ve büyük bir sürü işleme ait sorunları çözebilmesi ile dünya genelinde büyük-küçük teknoloji şirketlerinin ortak noktasıdır. Ancak Adobe olaya konuşmanızı veya gördüğünüz bir nesneyi tanıma teknolojisinden farklı olarak insan yaratıcılığının sanatı ve veri bilimini harmanlıyor. Creative Cloud, Document Cloud ve Marketing Cloud platformlarını kapsayan, akıllı ve işleri kolaylaştıran özellikler sunuyor.

Adobe‘nin yeni eşsiz Adobe Sensei özelliklerini buyrun kendi ağzından dinleyin…

Adobe Sensei 

Bu sadece başlangıç…

Adobe Sensei son AI teknoloji gelişmeler, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve ilgili alanlarda birlikte iki eşsiz Adobe yeteneklerini bir araya getiriyor:

  • Büyük miktarda içerik ve veri.Bu anonimli bilgi, AI / makine öğrenme motorumuza güç verir ve her birimiz kendi tecrübelerimizle ilgili – Amazon önerileri veya Google Waze trafik bilgisi olsun – daha fazla veri ve daha iyi sonuç verir.
  • Müşterilerimizin çalışma biçimini derinlemesine kavrayabilme. Yüz milyonlarca müşterinin kullandığı, Adobe‘nin amiral gemisi ürünlerinde yerleşik on yıllarca fikri mülkiyetin avantajlarından yararlanıyoruz. Müşterilerimizin, resim anlayışı ve sınıflandırması, yazı tipi tanıma, pazarlama ilişkilendirme ve akıllı öneriler gibi bazı alanlarda uygulanan en iyi AI / makine öğrenme uzmanlığına sahibiz…

Bulut çözümlerimizde zaten düzinelerce Adobe Sensei  akıllı hizmetimiz var ve bugünkü duyuru ile hem Adobe Cloud Platform’da hem de paylaşılan çerçevedeki yatırımımızı ve akıllı hizmetler taşıyan daha büyük bir hacmi artırmayı taahhüt ediyoruz.

Burada Adobe Sensei‘nin içerik ve veri varlıklarımız üzerinde çalışan bir çerçeve olan Adobe Cloud Platformu’na nasıl uyduğunu gösteren bir tasvir  ve en üstte çalışan her bulut sunumu için akıllı hizmetler var.


architecture_wbg

Adobe Sensei  akıllı hizmetleri, bulut sunumlarımızın genelinde şunları içerir:

Yaratıcı Cloud

İçerik zekası: Görüntüleri otomatik olarak aramak ve etiketlemek için derinlemesine öğrenme kullanır ve bir kullanıcı resim aramasında akıllı tavsiyeler yapar.

Yazı Tanıma: yaratıcı varlıktan bir yazı tanır ve hatta el yazısı, benzer fontları önerir

Yüz Tanıma Düzenleme: Bir imgedeki yüzleri bulur ve pozisyonunu anlamak ve yüz ifadesini bozmadan görüntüyü değiştirmek için kaş, dudak ve göz gibi “yer işaretleri” kullanır.

Adobe Sensei ile oluşturulan MAX’da bugün yeni Creative Cloud özellikleri şunları içeriyor:

  • Adobe Stock Görsel Arama: Herhangi bir hareketsiz görüntü dosyasını (.jpeg veya .png) tarayıcınıza sürükleyerek “böyle resimler bulmanızı” sağlar.
  • Yüz Tanıma : Gözlerinin, ağız, burun, çene ve diğer yüz özelliklerinin görünümünü değiştirmeyi içeren bir kişinin yüz özelliklerini ayarlamanızı sağlar.
  • Otomatik Dudak Senkronizasyonu: Konuşulan diyalogu gerçek zamanlı olarak karikatürize ağız animasyonlarına otomatik olarak dönüştürür.

 

 

Yüz-Aware Sıvılaştır Adobe Sensei tarafından desteklenmektedir bugün yayıyoruz oluyor yeni bir özelliktir.

Yüz-Aware Sıvılaştır Adobe Sensei  tarafından desteklenmektedir bugün yayıyoruz oluyor yeni bir özelliktir.

Adobe Marketing Cloud
Atıf: Algoritmik olarak, farklı pazarlama temas noktalarının tüketicilerin bir markayla etkileşim kurma kararları üzerindeki etkisini belirler, farklı kampanyaların etkinliğini belirler ve optimize pazarlama yatırım önerileri yapar.

Kişiselleştirme: Gerçekten katılımcılarla etkileşim kurmak için alakalı teklifleri, deneyimleri ve mesajları hızla tanımlar ve önerir

Akıllı Kitle Segmentasyonu: Pazarlamacılar ve analistlere hangi segmentlerin işletmelerinde en önemli görünürlük sağladığını ve üst üste veya bitişik segmentleri hedeflemelerini sağlayarak müşterileri daha verimli bir şekilde almalarını mümkün kılmak için yeni görünürlük kazandırır.

Anomali Algılama: En alakalı bilgileri ve varsayılan anotları vurgulayarak veri analizini basitleştirir.

Duyarlılık Analizi: Müşterilerin seveceği, konuşacağı ve paylaştığı içeriği görüp tahmin etmeye yardımcı olur.

Bugün Adobe Sensei tarafından desteklenen yeni Adobe Pazarlama Bulutu özelliklerini duyurduk.İçerikler:

Akıllı Uyarılar: Bir şey olduğunda otomatik bir mesaj verir – örneğin, akıllı telefon terkedilmiş arabellekleri düzensiz bir sivri gördüğünde.
Dijital Reklam için Otomatikleştirilmiş Analizler: Elle oluşturulması genellikle saatlerce süren reklamların performansını otomatik olarak analiz eder. Örneğin, arama sonuçlarına sosyalle daha fazla yatırım yapmanız veya belirli bir tarihte veya saatte bir kampanya tanıtmanız gerekiyorsa.
Yeni Lookalike Modelleme Yetenekleri: Markaların, promosyonlar için bir kitle segmenti olarak sıkça görülen el ilanları tanımlama gibi, aynı ilgi alanlarını ve özelliklerini paylaşan müşterileri kişiselleştirmelerini ve hedeflemelerini sağlar.
Tek Tıklamayla Kişiselleştirme: Bireyler için farklı düzen, ifade ve resim gibi en yüksek performansı gösteren içerik seçeneklerini belirler. Markalar, tek bir tıklamayla, her bir ziyaretçinin daha iyi etkileşim ve dönüşüm sağlamasına olanak tanıyan doğru web sitesini veya uygulama deneyimini otomatik olarak belirleyebilir.

Adobe Document Cloud
Doğal Dil İşleme: Dijital belgelerin metin anlayışı, konu modellemesi ve duygu analizi sağlar.

Semantik Yapı Analizi: Görsel özelliklerdeki paragraflar, tablolar ve başlıklar gibi özellikleri tanımlamak için taranmış veya düz belgeleri analiz eder

Doküman Benzerliği: Benzer belgeleri arama için tanır ve farklılıklarını vurgular

Belge Özetleme: Az sayıda temsilci cümleyi tanımlayarak bir belgeyi kısaltır

Optik Karakter Tanıma: Taranan belgeleri yapıya ve metne dönüştürür

Belge Akışı Ekstraksiyonu: Yeniden yapılandırma ve erişilebilirlik çözümlerini etkinleştiren yapısal belgelerden otomatik olarak okuma sırası çıkartır.

Adobe Sensei ile oluşturulmuş daha fazla Adobe Document Cloud özelliği önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Adobe Sensei‘yi Ekosistemimize Açma
İş ortaklarımızı, ISV’leri ve geliştiricileri kendi yeteneklerini genişletmek ve özel çözümler sunmak için Adobe Sensei çerçevesini ve akıllı hizmetleri ekosistemimizde kullanıma sunmayı planlıyoruz. Geliştirici iseniz, Adobe Sensei‘nin üstüne nasıl yapılacağıyla ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz adobe.io dosyasına göz atmayı unutmayın.

Bu sadece başlangıç…
Gelecekte, Adobe Sensei‘nin Creative Cloud kullanıcı deneyiminizi dinamik olarak düzenleyebileceğini ve diğerlerinin benzer bir yaratıcı görevi gerçekleştirmek için kullandığı araçları ortaya çıkardığını hayal edin; Veya beyaz tahtalarınızdan hangisinin en çok paylaşıldığını size söyleyen Adobe Document Cloud; Ya da Adobe Pazarlama Bulutu, yeni bir kitleyi bulmak için sormadığınız bir pazarlama kampanyası için hedeflemenizi uyarıyor. Olasılıklar sonsuzdur ve ekiplerimiz, müşterilerimizin her gün kullanabilecekleri yeni fikirleri nasıl geliştireceklerini düşünürken zorlanmaktadır.

Dijital deneyimlerin oluşturulmasında ve sunulmasında mümkün olanın sınırlarını her zaman zorladık ve Adobe Sensei‘nin piyasaya sürülmesiyle birlikte ön planda kalmak için tekrar kararlıyız. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın aldığı yeri görmekten heyecanlıyız.

 

@ Izleyin AdobeSensei ve tüm Adobe Sensei güncellemeleri bizi izlemeye devam edin.