Adobe Premiere Pro Player Kısayolları

966

Adobe Premiere Pro ile kurgu işlemlerinde en temel süreçte Project/Proje, Source/Kaynak, Timeline/Zaman Çizgisi ve Program pencereleri en çok kullanılan ve iş sürecinde olmazsa olmaz yardımcı pencerelerdir. Bu pencereler içinde Player/Oynatma için her pencerenin altında birçok araç buluyor. Hemen her işlemde olduğu gibi kısa yollarıda bulunuyor. Bu yazımda oynatma seçeneklerine ait kısa yollardan bahsedeceğim.

Space

Project penceresi ile kullanmak istediğiniz clip’e çift tıklayarak Source/Kaynak penceresinde açılmasını sağladınız. Açılan clip içindeki bir süreye doğru ilerlemek istiyorsunuz. Bu esnada klavyedeki boşluk tuşu olarak bilinen Space tuşu ile play/pause işlemlerini yapabilirsiniz. Space ile yaptığınız play/pause işlemi Timeline ve Program pencerelerinde de ortak olarak kullanabileceğiniz bir kısayoldur.

JKL

Clip içinde ileri ve geri sarma işlemi ve dilediğiniz bir sahne/karede sarmanın durmasını istediğiniz zamanlarda ise J, K ve L klavye tuşlarını kullanabilirsiniz.

L harf tuşu ile ileri sarma işlemi yaparsınız. Tuşa her basma işleminde ileri sarma işlemi 2x, 4x, 8x… gibi katlanarak daha hızlı sarma işlemi yapacaktır. İlk  tuşa bastığınız an da normal Play/Oynat işlemi yapar.

İleri veya geri sarma işlemleri esnasında dilediğiniz bir görüntü anında durmak isterseniz K klavye harf tuşu bu işi yapacaktır.

J harf tuşu ise L harf tuşunun aksi yönde yani geriye doğru sarma işleminde kullandığımız kısa yoldur. L harf tuşunda olduğu gibi J harf tuşuna birden fazla basmanız ile geri sarma işlemi 2x, 4x, 8x… şeklinde artarak hızlanacaktır.

JKL kısayollarını Timeline ve Program pencerelerinde de kullanabilirsiniz.

Yön Tuşları (Sağ, Sol, Yukarı, Aşağı)

Yön tuşları ile görüntü içinde kare kare ileri geri sarma ve klip/video giriş veya çıkışına geçiş yapabilirsiniz.

Detaylandıracak olursak sağ yön tuşu ileri (sağ) doğru görüntüde kare kare ilerlemeni sağlayacaktır. Sol yön tuşu ise geri sarma işlemi gibi geriye doğru kare kare ilerlemeni sağlayacaktır. Sağ ve sol yön tuşları ile işlem yaparken ilgili tuşa basılı tutarsanız yavaş modda ileri veya geriye doğru oynatma yapacaktır. Sağ ve Sol yön tuşlarına SHIFT tuşunuda ekleyerek (Shift+Sağ veya Shift+Sol) basılı tuttuğunuzda 2x hızında ileri veya geri sarma işlemi yapabilirsiniz.

Yukarı ve Aşağı yön tuşları ile clip’in başlangıç veya bitişine hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Yön tuşlarını Timeline ve Program pencerelerinde de kullanabilirsiniz.