Adobe Premiere Pro CC Sistem Gereksinimleri

7961

Adobe Premiere Pro uzun süredir kullandığım tek kurgu programıdır. Camtasia Studio, iMovie, After Effects, FinalCut Pro gibi yazılımları biliyor ve farklı projelerde kullanmış olsamda açık ara sevdalısı olduğum yazılım kesinlikle Premiere Pro‘dur. Uluslar arası yayınlanan bir program/film kurgusu yapabilir miyim bilmiyorum ama çok isterim. Yönetmen, Görüntü Yönetmeni ve hatta üstüne yapımcınında girdiği tartışmayı izlemeyi çok isterim. 😀

Bu yazıda; Premiere Pro CC kullanabilmek için nasıl bir bilgisayar donanımına sahip olmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bir Iron Man veya daha da belalısı bir Avatar filmini kurgulamayacaksınız. Ki ilgili filmlerde dahil olmak üzere bir çok yapımda Premiere Pro kurguda kullanılmaktadır. Peki 20-30 dakikalık tanıtım filmi çekimleri, biraz After Effects ile hazırlanmış hareketli grafikler veya görsel efektler eklediğimizi düşünelim. Emin olun ortanın üstü bir bilgisayar yeterlidir. Nedenlerine gelecek olursak;

 1. Kurguda kullanacağınız videolar bir RED kamera ile 4K çekim yapılmadığı içindir. 5 dakikalık bir video bile TB’ larca (terabyte*) veri/klip demektir. Çoğunlukla kullanılan videolar 720p veya 1080p boyutlarında ve yine BlackMagic veya RED gibi bir kamera ile çekilmiş olmayacağından dosya boyutları 2-3 TB seviyesinde olacaktır. Heleki bir iPhone ile çekilmiş görüntüler de kullanıyorsanız hiç kara kara düşünmenize gerek yok. Squence/Sekanslamayı doğru ve boyutlarıda düşünerek yaparsanız çok da sıkıntı olacak bir durum bulunmuyor.
 2. Bir Hoolywood efekti kullanmayacaksınız. Iron Man gibi bir film içinde oyuncuya 3D aksesuar giydirmeyeceksiniz.
 3. After Effects CC + Cinema 4D Lite yazılımlarını ortak kullansanız bile normal bir proje için yüksek ram/işlemci/ekrankartı özelliklerine sahip olmanız gerekmeyecektir.

Benzer daha bir çok detay yazılabilir. Ama size öncelikle kendi iş sürecimde kullandığım bilgisayarları hakkında bilgi vereyim.

Kadir Bayar MacBookAir Donanım Özellikleri

Yukarıda ilk aşamada çoğunlula yanımda olan ve işe başladığım Apple Mac BookAir bilgisayarın özellikleri bulunuyor. 2013 yapımı, 1,3 GHz Inter Core i5 işlemci, 4 GB Ram, SSD Disk, Intel HD Graphics 5000 1536 MB özelliklerine sahip. Sanırım bir çok MS Windows kullanan bilgisayar donanımından çok düşük değerlere sahip. Evet, yoldaş MacBookAir ile ilk kurguları, Audition ile ses düzeltmelerini, 8-10 dakikalık After Effects animasyonlarını rahatlıkla hazırlayabiliyorum. Ama Render/Export olayına gelince sıkıntılar olmuyor değil. Çoğunlukla atölyede ki iMac ile konuyu çözüyor olsamda MacBookAir ile Render almam gerekiyorsa Media Encoder yazılımı yardıma koşuyor. İlgili Premier ePro projesini direkt Media Encoder’a sürükle bırak ile sekans seçimi yaptıktan sonra Render’ın yapımasını sağlayabiliyorum. Dediğim gibi çoğunlukla iMac de de benzer şekilde iş süreci ile ilerliyor olsamda acBookAir 3 dakikada render alıyorsa iMac 1 dakika geçmeden tamamlamış oluyor. iMac bilgisayarımda benzer bir işlemciye sahip: i5 2,7 GHz. iMac için özel konfigüre ile 16 GB Ram ve SSD Disk işi çok hızlandırıyor.

Peki Adobe bu konuda neler istiyor bakalım;

Windows

 • 64-bit Mimariye Sahip Çok Çekirdekli İşlemci
 • Microsoft Windows 7 ile Service Pack 1 (64 bit), Windows 8 (64 bit), veya Windows 10 (64 bit).
 • 8GB RAM (16GB tavsiye edilen)
 • 8GB Hardisk Alanı
 • 1280×800 Ekran
 • Ses Kartı: ASIO protokolüne uygun veya Microsoft Windows Driver Model
 • Opsiyonel : Adobe-tavsiyesi GPU kart for GPU-hızlandırıcı performance
 • CC Abonelik, aktivasyon, kurulum ve diğer online servisler için internet bağlantısı

Mac OS

 • 64-bit Mimariye Sahip Çok Çekirdekli İşlemci
 • Mac OS X v10.9, v10.10, v10.11 or v10.12
 • 8GB RAM (16GB tavsiye edilen)
 • 8GB Hardisk Alanı
 • 1280×800 Ekran
 • Opsiyonel : Adobe-tavsiyesi GPU kart for GPU-hızlandırıcı performance
 • CC Abonelik, aktivasyon, kurulum ve diğer online servisler için internet bağlantısı

Ortalama bir proje için gerçekten uygun bir donanım tavsiyesi. Ancak şunu eklemeden geçemeyeceğim: mutlaka SSD hard disk kullanmanızı tavsiye ederim. Apple bilgisayarda neredeyse çoğunda artık standart hale gelmiş olsa da Windows işletim sistemli bilgisayarlarda bulunmaya biliyor. Mutlaka tercih edilmeli veya sonradan Laptop/Masaüstü güncellenmelidir. Yukarıdaki Adobe‘nin gereklilik listesine ek ekran kartı listesine de Premiere Pro CC Sistem Gereklilikleri sayfasından en güncel halini inceleyebilirsiniz.

 

* 1 TB = 1000GB, 1GB = 1000 MB, 1 MB = 1000 KB, 1 KB = 1000 Byte