Adobe Photoshop CC – Image Assets Yeniliği

497

Adobe CS yani Creative Suite adı altında sunduğu paket programlarını artık, tek paket altında ve bir çok masaüstü ve cloud/bulut tabanlı servis/programlar ile CCCreative Cloud olarak sunuyor. CC versiyonuna sahip programların ise en önemli özelliklerinden birisi de; programlarda yapılan güncellemeler için artık 1-1,5 yıl gibi süreler beklemeden direkt bir update/güncelleme olarak alabiliyoruz.

Adobe Photoshop CC ile gelen önemli özelliklerden biriside Image Asseets/Görüntü Varlıkları yeniliğidir. Geçmişte logo ve ikon bazındaki çalışmalarımızı farklı boyutlarda png/jpg olarak export/çıktı alırken ya tektek Save for Web ile kayıt ederdik ya da bir Action hazırlayarak kayıt edilmesini sağlardık. Tabi zamanla mecralarda gelişti ve mobil uygulamalar ve özellikle DPS gibi yayıncılık çalışmalarında market görselleri hazırlamada da kullanıyoruz. Bu gibi çalışmalarda sadece katma ismini değiştirerek farklı format ve boyutlarda hızlıca kayıt yeteneğini yani Image Assets özelliğini kullanabililriz. Öncelikle küçük bir örnekle bu özelliği inceleyelim.

İlk olarak yazının devamındaki ek dosyaları indirin ve klasör içinde bulunan logo.psd dosyasını açın.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-01

Photoshop içinde dosyayı açtıktan sonra katmanı seçerek File/Dosya üst menüsü üzerinden Generate>Image Assets komutunu çalıştırın. Bu an itibari ile katmana vereceğiniz her isim yeni bir dosya oluşturacaktır.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-02

Layer/Katman ismini değiştirebilmek için ismi üzerine çift tıklayabilirsiniz. Dosya ismi olarak “1024×1024 logo.png” verelim.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-03

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-04

Katman isim değişikliğini yaptıktan sonra .psd odyasının kayıtlı olduğu klasör içine bakacak olursanız “logo-assets” adındaki klasörü göreceksiniz. Klasör içindeki “logo.png” dosyası ise bizim isim değişikliği ile oluşturduğumuz dosya. Boyutuna bakacak olursanız dosya ismi öncesinde yazdığımız 1024×1024 px boyutunda olduğunu göreceksiniz.

Peki birden fazla isim verebilsek ve ihtiyacımız olan tüm boyutları tek seferde alabilsek. Evet! Bu da mümkün. Ancak öncesinde belirtmeliyim ki burada dikkat etmemiz gereken bir konu var. Öncelikle dosya boyutunu arasında “x” harfini kullanarak 1024×1024 olarak yazmalısınız. Ardından bir space/boşluk bırakarak dosya adını ve uzantısını logo.png veya logo.jpg gibi yazmalısınız. Birden fazla dosya üretmek istediğimizde ise aralarına virgül ve boşluk ekleyerek yazmaya devam etmeliyiz. Örneğin; “1024×1024 1024Logo.png, 512×512 512Logo.png” şeklinde yazmalsınız. Bu yazım için hazırladığım ek “Ornek-Dosya-Adlari.rtf” dosyasını açın.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-05

Yukarıda ki içerikte de grebileceğiniz gibi hemen her medya kanalı için kullanabileceğiniz dosya boyutlarına ait bir isim listesi bulunuyor. İhtiyacınıza uygun hazır isim listeleri sizde hazırlayabilirsiniz. Şimdi burada ki metnin tamamını seçelim CTRL+C/CMD+C ile kopyalayarak Photosop CC ye dönelim.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-06

Katman ismini değiştirdiğiniz katman seçili iken tab üzerinde yapıştırdığınız isim listesini görebilirsiniz.

Adobe-PSD-CC-Image-Assets-Yeniligi-07

Yukarıdaki görsel üzerinde de görebileceğiniz gibi hazırladığımız isimlendirmeye göre dosyalar sadece katman ismini değiştirmeyle oluşturmuş olduk. Gerçekten harika 🙂

Dijital yayıncılık ve mobil uygulama ve farklı dosya boyutlu export/çıktı alma işlemlerinizde sizde bu özelliği kullanarak iş sürecinize Image Assets ile hız katabilirsiniz.

 

EĞİTİM ÖRNEK DOSYALARI