Adobe Photoshop CC 2015.1 – Karşılama Ekranı Yeniliği

547

Adobe CC versiyonu ile sunduğu Photoshop programına gelen karşılama ekranı yeniliklerini beraber inceleyelim.

Programı açtığımızda arayüz ve karşılama ekranı tümleşik bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu arayüz tasarım disiplini ile Premiere Pro da karşılaşmıştım. Geliştirilmiş hailini 2015.1 versiyonu ile görebiliyoruz. Adobe CC ailesinin 2015.1 versiyon güncellemesi 1 Aralık 2015 tarihi itibari ile tüm üyelere sunulduğunuda buradan hatırlatalım.

Üstteki görselde de gördüğünüz gibi üst kenarda menü ve seçenekler satırı haricinde araçlar, alt bilgi alanı ve sağ kenardaki pencere/paneller görünmeden belge gösterim çerçevesinde karşılama bölümü ile görüntüleniyor. Karşılama ekranı üzerinde artık son açılan dosyaları sadece isimleri ile değil, ayrıca grid gösterimi ile görselleri ile de görüntüleyebiliyoruz. Sol kenarda gördüğümüz Recent Files, Libraries ve Presets komutları da ilk göze çarpan alanlardan. Şu anda zaten son açılan belgeleri görüntüleyebiliyoruz. CC Libraries ile kütüphane penceresinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Ki bu özellikte önemlidir aslında. Adobe ‘nin mobil uygulamaları ile ürettiğiniz dosyaları da bu bölümden görüntüleyebilir ve artık masaüstü programlar ile düzenlemeye geçebilirsiniz.

Köşeleri döndürülmüş çerçeveye sahip Yeni Belge Oluşturma ve Belge Açma butonlarıda karşılama ekranındaki olmazsa olmaz diğer seçenekeleride görüyoruz.

Alt kenarda ki bölümde ise Dünyanın ikinci, Avrupanın ise lider RF Stock görsel sitesi olan Fotolia ‘yı yakında zamanda satın alan Adobe, Adobe Stock olarak artık sunuluyor. Adobe Stock abonelikleriniz üzerinden arama yaptırarak seçtiğiniz görsel üzerinden de çalışmaya başlayabilirsiniz. Ki bu seçtiğiniz görsel de yine Libraries penceresine eklenerek, yine bu pencere üzerinden kullanabileceğiniz bir özelliğe sahip.

Devamındaki bölümlerde ise Adobe TV aracılığı ile eklenen son tanıtım/eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

videmy-blog-adobe-photoshop-cc-2015-1-yenilikleri-karsilama-ekrani-2

CC 2015 versiyonu ile aynı belge içinde birden fazla çalışma alanı yani Artboard ekleme özelliğine sahip olan Photoshop ile cihazlar için yapılan arayüz tasarımlar için belge profilleri de entegre edilmişti. Yeni versiyonda da belge profillerini “Presets” başlığı ile görüntüleyebiliyor ve direkt bu bölümden seçebileceğimiz belge profili ile yeni belgeyi oluşturabiliyoruz.

Adobe Photoshop CC 2015.1 versiyonuna sahip diğer özellikleride sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Yazı başlığının altında bulunan Photoshop veya 2015.1 etiketleri ile diğer yeniliklere ait blog yazılarımı okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler. Sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgilerle 😉