Adobe Muse CC (2015.1) Yenilikleri

540

“Hiç kod yazmadan web sitesi tasarla” mottosuyla 2012 yılında tasarım araçlarımıza eklenen Adobe Muse da yenilikler var. Yeniliklere geçmeden önce güzel bir detay paylaşayım. Muse programının neden Indesign’a bu kadar çok benziyor. Hiç düşündünüz mü? Evet, her ikiside çok sayfalı çalışmalar için hazırlanmış programlar. Ama işin önemli detayı şu; Muse’u ilk olarak Indesign yazılım ekibinin geliştirdiğini biliyor muydunuz? Benzer alt yapı buradan geliyor olabilir mi? Bana sorarsanız ben her ikiside derdim. Siz ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyorum. Şimdi yeniliklere geçelim.

Muse 2014 de gelen Tablet + Phone sayfa tasarımı özellikleri sonunda günümüze evrildi. Yani resposinve/uyarlanabilir tasarıma. EdgeReflow üzerinde farklı cihazlarda içerik düzenlemesi ve/veya planlaması yapabiliyorduk. Buradaki özellik direkt Muse içine eklenmiş gibi görünüyor. Sayfa mizanpajını yaparken farklı ekran boyutlarına göre tasarımı yapıyorsunuz. Ek düzeltmeleri yaparak tarayıcı genişliğine uygun sayfa mizanpajını hazırlayabilirsiniz.

Adobe tarafından hazırlanan tanıtım videosunda uygulamaya ait özellikler anlatılıyor.

Creative Cloud Libraries ile varlıklarınız parmaklarınızın ucunda

Adobe Muse ve diğer Creative Cloud uygulamalarında bulunan kitaplıklar panelini sanırım farketmeyenimiz kalmadı. Mobil ve/veya masaüstü programlar aracılığıyla oluşturduğumuz renkler, grafikler ve diğer varlıkları ulaşmamıza yardımcı oluyor.  Kitaplıklar Creative Cloud ile eşitlenip paylaşılabildiği için hem siz hem de ekibiniz gerek duyduğunuz her an ihtiyacınız olan dosyalara erişebilirsiniz.

Adobe Stock ile entegrasyon

Adobe‘nin 2015 yılında yaptığı satınalmanın Fotolia ile meyvesi Adobe Stock olarak karşımızda. Telifsiz Adobe Stock görüntüleri ve vektör grafiklerini doğrudan Adobe Muse içinde arama yapabilir, dilediğiniz görselleri direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anime durum geçişleri

Web sayfanıza daha zengin bir görünüm ve etkileşimli bir yapı kazandırmak için görüntü ve diğer öğelerin bir durumdan diğerine geçişlerini animasyon halinde gösterin. Bu efekt çeşitli tarayıcılarda mükemmel şekilde çalışır.

Geliştirilmiş SVG iş akışı

Adobe Illustrator ile hazırlanan web dosya formatı SVG’dir. En güzel özelliği ise her boyutta mükemmel görünürler. Hızlı yüklenmeleride cabası. Şimdi Adobe Muse ile Adobe Illustrator‘da oluşturduğunuz SVG dosyaları üzerinde eskisinden çok daha kolay biçimde çalışabilirsiniz. SVG dosyalarını görüntü olarak içe aktarın, dolgu ve/veya kontur uygulayabilir veya kırpabilirsiniz. Hatta SVG görsellerini slaytlara dahi ekleyebilirsiniz.

Ve çok daha fazlası

Adobe tarafından diğer özellikler ise: Yeni, gelişmiş widget’lar gibi işlevleri genişletecek sürekli kullanılabilirlik geliştirmeleri; üçüncü taraf widget geliştiricileri için MuCow geliştirmeleri; yer tutucu içerik için boş çerçeveler; metin gölgesine ilişkin geliştirmeler ve düğme geçişleri için ek seçenekler.
Adobe Muse CC (2015.1) versiyonuna ait diğer sürüm notlarını buradan inceleyebilirsiniz.