Adobe Indesign – Pen Tool ile Çizim Yapma ve Düzenleme

606

Çalışmalarınız içerisinde farklı yapılarda nesneler oluşturmak isterseniz Illustrator‘ı kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak Indesign içerisindeki Illustrator‘de bulunan Pen Tool, Pencil Tool gibi araçlar bulunuyor. Bunlarla da farklı nesne yapıları oluşturabilirsiniz

.

Peki, Pen Tool‘u nasıl kullanabiliriz? Sol taraftaki araç kutusunda Pen Tool ve altında Pen Tool ile oluşturduğumuz diğer noktalar üzerinde işlem yapabileceğimiz üç adet farklı aracımız var.
İlk aracımız Pen Tool. Klavyeden de P harfine basarak kısayoluna ulaşabiliriz. Aracı seçtikten sonra çizim yapmak istediğimiz alanda herhangi bir yere tıklayarak ilk noktamızı oluşturalım.

Noktayı oluşturduktan sonra farklı noktalara tıklayarak çizimi devam ettirebiliriz. Ancak buraya kadar oluşturduğumuz çizimde nereye tıklarsak bir önceki noktayla arasındaki en kısa mesafe şeklinde çizimi yapıyor. Bizim istediğimiz şey biraz daha eğimli bir hareket yapmak olabilir. Bunun için noktaya tıkladıktan sonra mouse’tan parmağımızı çekmeden tutup sağa ve sola doğru sürükleyelim. Bu sürükleme işleminde örnek olarak yukarıya doğru sürüklediğimizde noktadan sonraki çizgi üzerinde aşağı doğru bir girinti, aşağı doğru sürüklediğimizde yukarıya doğru bir çıkıntı şeklinde çizgiyi eğebiliyoruz. Buradaki çizgiler üzerinde daha birçok işlem yapılabilir.

Çizime devam edebilmek için mouse’tan parmağınızı çekin ve tekrar devam edin. Devam ettiğinizde dikkat ederseniz bu noktadan önceki T çizgisi, noktadan önceki eğim çizgisini belirtiyordu. Noktadan sonraki eğimi de noktadan sonraki teğet çizgisi belirtir. Biz bunu az önceki eğimi verirken her iki noktadan önce ve sonraki yönler için de eğim oluşturmuş olduk. Bu sayede bir sonraki noktaya tıkladığımızda hemen üzerindeki teğet çizgisinin yapısına bağlı kalarak devam eden çizgi üzerinde eğimi sağlamış oldu.

Buradaki eğimleri dilediğimiz bir anda bitirmek de isteyebiliriz. Örneğin bu şekilde bir dalgalanma oldu, aşağı doğru düz bir şekilde inmek istiyoruz. Normalde tıkladığımızda düz bir şekilde inmeyecek, nokta üzerindeki teğet çizgisinin yapısına göre eğimi oluşturduktan sonra tıklamış olduğumuz noktaya bir çizgi oluşturacaktır. Keskin bir şekilde düz bir çizim yapmak istersek klavyeden Mac OS:Cmd + Z/ WIN: Ctrl +Z ile geriye alıp noktadan sonra gelen teğet çizgisini kaldırabilmek için noktayı bir kez tıklayıp, devam etmek istediğimiz noktaya da bir kez tıklayarak düz bir şekilde çizime devam edebiliriz.
Pen Tool‘da bu şekilde oluşturmuş olduğumuz çizimler üzerinde gövdelerini boyayabilir veya dış çizgi renkleri verebiliriz.

Yine Pen Tool altında bulunan diğer araçlar yardımıyla Add Anchor Point Tool ile obje üzerindeki çizgiler üzerinde dildiğimiz yerlere noktalar ekleyebilir, Delete Anchor Point Tool ile bu noktaları kaldırabilir veya Convert Direction Tool ile bu noktalar üzerinde yeni eğim çizgileri oluşturarak yapısını değiştirebiliriz.
Objeleri Seçmek video eğitiminde de bahsetmiş olduğumuz gibi, Direct Selection Tool‘la objeler üzerindeki noktaları tutarak değişiklik yapabilir veya çizgiler üzerinden tutarak da değişiklikler yapabiliriz. Bir çizgi veya noktayı seçtiğimizde o nokta üzerinde bulunan teğet çizgilerini yine Direct Selection Tool kullanarak tekrar düzenleyebilir ve değişiklikler yapabiliriz.