Adobe Indesign – Objeler Üzerinde Dolgu / Fill ve Dış Çizgi / Stroke Ekleme

512


Çalışmalarımız içerisindeki objelere gövde rengi veya dış çizgi renkleri verebiliriz. Bunları verebilmek için, objeyi Selection Tool ile seçtikten sonra üst kenarda Options paneli üzerinde Fill yani gövde rengi bölümünden, gövde rengini verebilir veya hemen altında bulunan Stroke ile de dış çizgi rengi verebiliriz.

Belirlemiş olduğumuz dış çizginin kalınlığını hemen yanındaki bölümden ayarlayabilir ve yapısını hazır olan dış çizgilerden herhangi birini seçerek düzenleyebiliriz.


Bu işlemleri Shape araçlarıyla yani Rectangle veya Elipse Tool araçlarıyla oluşturmuş olduğumuz bir şekil üzerinde yapabileceğimiz gibi bir metin kutusu üzerinde de aynı işlemleri yapabiliriz.
Metin kutusunu açığa alıp biraz daha yaklaşıyoruz. Yaklaştıktan sonra metin kutusunun içerisindeki metni taşıyan bir dörtgen, çerçeve olduğundan bahsetmiştik. Metin kutusunu seçili hale getirdiğimizde bir gövde rengi veya dış çizgi rengi verebiliriz.


Ekleme işlemini yaptıktan sonra metinler sol veya sağ kenara çok yakın olabilir. Bunun sınırlarını belirleyebilmek için metin kutusu üzerinde sağ tık yaptıktan sonra Text Frame Options komutu veya Mac OS:Cmd+ B / WIN:Ctrl + B kısayolu ile Text Frame Options penceresi üzerinde Inset Spacing başlığı altından yapabiliriz.


Şu anda zincir kilitli olduğu için dört yönde de aynı değerleri verecektir. Bu sayede biraz daha içeriye alabiliriz. İçeriye alma özelliklerini, kilidi kaldırarak bazı alanlarda daha fazla veya daha az olmasını sağlayabiliriz.


Aynı şekilde görseller üzerinde de bir dış çizgi atayabiliriz. Dış çizgi ekleyebilmek için görseli seçtikten sonra bir dış çizgi rengi belirleyip, kalınlığını arttırarak görseli bir çerçeve içerisine alabiliriz. Dış çizginin yapısını diğer objelerde de olduğu gibi farklı seçeneklerden herhangi birini seçerek farklı görünümler sağlayabiliriz.