Adobe Indesign – Metin Akıtma / Thread Text

637

Özellikle dergi ve gazete gibi çoklu sayfalarda görmüş olduğumuz metin yapısı sütun şeklinde ilerler. Her bir sütunu okuduktan sonra bir sonraki sütunun başına geçerek yazının devamını okumaya başlarız. Metnin sütunlar üzerinde akması için de kullanabileceğimiz iki farklı yöntemimiz var. Metinlerle Çalışmak örnek belgesi içerisindeyken 10 ve 11. sayfaya geçerek sağ ve sol sayfada bulunan iki metin kutusunda işlemi değerlendirelim.

Sol taraftaki metin kutusunun sağ alt köşesine baktığımızda kırmızı bir kare içerisinde artı işareti görüyoruz. Bunun nedeni sol tarafta görünen metin kutusu içerisindeki yazılar o kadar uzun ki metin kutusundan taşıyor ve metin kutusunun boyutuna göre bir kısmı görünüyor.

Devamının da görünebilmesini sağlayabilmek için metin kutusunu seçtikten sonra sağ alt köşesindeki Akıtma butonuna tıklayarak, 2. sütunun sol üst köşesine gelip bir kere tıklayarak aynı metnin devamının burada akmasını sağlayabiliriz. Doğruluğunu kontrol edebilmek için ilk metin kutusunu seçtikten sonra satır satır arttırıp, yukarı doğru kıstığımızda sağ taraftaki metin kutusu da aynı şekilde metni akıtmaya devam edecektir. Buradaki yöntemle, örnek olarak üst taraftaki iki sütun üzerine gelecek olan bir görsel var. İki metin kutusunu seçtikten sonra tutup aşağı doğru indirerek üst tarafa dörtgenimizi ekleyebiliriz. İkinci metin kutusunun sağ alt köşesine baktığımızda yeni bir kırmızı artı işaretimizin olduğunu görüyoruz. Yazı metin kutusundan taşıyor şeklinde yine bir uyarı veriyor. Tekrar metin kutusunu seçili hale getirdikten sonra buradaki bölüme tıklayarak 3. sütunun sol üst köşesine tıklayarak yazının devam etmesini sağlıyoruz. Bu yazı dilerseniz bir sonraki sayfada da aynı şekilde devam edebilir. Her bir sütun için ayrı ayrı metin kutusu oluşturarak yazının akmasını sağlayabiliriz.

Diğer bir yöntem ise, sağ taraftaki sayfa üzerinde kullanacağımız metin kutusunu seçip en sağdaki sütunun sağ kenarına kadar boyutunu genişletiyoruz. Şu anda büyük ve tek sütundan oluşan bir metin kutusuna sahibiz. Metin kutusu seçili haldeyken, dikkat ederseniz Options panelinde üst tarafta sütun sayısını belirtebileceğimiz gibi üç sütun olarak ayırabilir, sütunlar arası boşlukları da margins değerlerini vererek tam olarak hizalamayı sağlayabiliriz.

Sütun sayısı veya sütun boşluğu gibi özellikleri ekran boyutumuz daha küçük olsaydı göremeyecektik. Peki bu özellikleri nereden düzeltebiliriz? Sağ tık yaparak Text Frame Options komutu veya klavyeden Mac OS: Cmd + B / WIN: Ctrl + B ile açılan pencereden değişikliği yapabiliriz. Sütun başlığı altında bizim vermiş olduğumuz 3 sütun ve 5 mm’lik Gutter yani sütunlar arası boşluk değeri burada da tam olarak hazır bir şekilde karşımıza çıkıyor. Burada genel düzenlememizi yaptıktan sonra Ok butonuna basarak işlemimi onaylayabilir ve metin kutusunun sütunlar üzerinde dağılmasını sağlayabiliriz.