Adobe Indesign – Karakter / Character Paneli

608

Yazıları yazarken ağırlıklı olarak kullanmış olduğumuz iki adet panel vardır. Bu panellerin birçok özelliği Options paneli yani üst taraftaki panel üzerinde karşımıza çıkıyor. Bunlar Karakter ve Paragraf panelidir. Bunlardan ilk olarak Paragraf panelini incelemeye başlayalım.


Örnek uygulama dosyalarındaki Metinlerle Çalışmak Indesing belgesi içerisindeki (Pages panelinden de gördüğünüz gibi 12.sayfadayız.) üst taraftaki metin kutusuna bir kez tıklayıp seçili hale getirdikten sonra WIN: Type & Tables →  Character veya Ctrl + T kısayoluyla / Mac OS: Cmd + T ile karakter panelini açabiliriz. Character panelini açtığımızda ilk olarak bilmemiz gereken önemli iki özellik var.


İlk özellik Character panelinin hemen sol tarafında bulunan panel daraltma ve genişletme butonudur. Bu butonla panelin bütün özelliklerini görebilir, en çok kullanılan özelliklerini ve tamamen daraltılmış halinin görüntülenmesini sağlayabiliriz. Butona basarak tamamının görünmesini sağlıyoruz.
İkinci özellik ise panelin sağ üstünde bulunan panel menüsüdür. Yine bunlar da çalışma esnasında kullanacağımız diğer özelliklerdendir.


Character paneli üzerinde düzenlemelere bakalım. İlk seçimimiz font ve sonrasında font stili. Buradan var olan fontlardan herhangi birini ve stilini seçerek yazı üzerindeki yapıyı değiştirebiliriz. Fontların boyutlarını değiştirebilmek için Size bölümünden yukarı aşağı butonlarıyla arttırabilir, değeri seçip yeni bir değer girebilir veya hazır değerlerden herhangi birini seçebiliriz. İki satır arasındaki boşluğa Leading adını veriyoruz. Leading yani satırlar arası boşlukların nasıl olacağını slogan, başlık gibi türlerde çok farklı özellikte olabilir. Ancak burada okuyucunun okuması istenen asıl metin içeriği ise Leading’e çok dikkat etmek gerekiyor. Yeni başlayanlar için Auto seçeneğini seçerek çalışmalara devam etmesi tavsiye edilir.


İkinci yöntemimiz harfler arasındaki kerningler. Bu kerninglerin ayarlamalarını yaparken kullanabileceğimiz iki yöntem var.
 Metriks bir ölçü birimine göre düzenleme yapar ama Optical seçeneğini seçerek uzun metinlerin daha rahat bir şekilde okunmasını sağlayabiliriz.


Kullanabileceğimiz ikinci bir yöntem de sağ taraftaki harfler arasındaki boşlukları yani kerningleri özel bir müdahale ile daha fazla azaltıp genişletebileceğimiz ayarlamalardır. Bu ayarlama yardımıyla da -5 veya fontun yapısına göre -10 gibi bir değer vererek daha akıcı bir okumayı okuyuculara kazandırabiliriz.
Alt tarafa devam ettiğimizde metinleri dikey olarak veya yatay olarak ayarlayabiliriz. Metin kutusuna çift tıkladığımızda şu anda metin içerisinde var olan temel çizgisi var. Bu temel çizgisi üzerinde belirlemiş olduğumuz herhangi bir kelime, harf veya cümleyi seçtikten sonra bu çizgi üzerinden boşluk verebiliriz.
Yine tasarımlarda kullanabileceğimiz diğer bir yöntem ise fontlar, yazılar üzerinde italik gibi bir işlem yapmaz, bulundukları yerde döndürerek farklı bir yapıya dönüştürebiliriz. Bir yerden sonra üst üste binmeye başlıyor.


Paragraph panelinde de bahsedeceğimiz Hyphenate var. Paneli WIN: Type & Tables →  Paragraph veya Ctrl + Alt + T, Mac OS: Cmd + T kısayoluyla açabiliyoruz.

Açtığımızda sol alt köşede bulunan Hyphenate özelliği, kelime uzunsa ancak satır sonuna denk geldiğinde birkaç hecesinin bulunduğu satırda kalıp bir tire ile ayrıldıktan sonra diğer hecelerinin de alttaki satıra geçmesidir. Yani bildiğimiz tireleme işlemi. Bu tireleme işlemini Amerikan İngilizcesi dil bilgisi kurallarına göre yapıyor. Kullanmış olduğumuz metin Almanca, Fransızca gibi farklı diller de olabilir. Doğru dil bilgisiyle tireleme işlemlerini yapabilmesi için metin kutusunun veya yazının tamamen seçtikten sonra Language kısmından kullanmış olduğumuz metin hangi dile aitse dili seçerek hece ayrımının doğru bir şekilde yapılmasını sağlayabiliriz. İleri seviye metin kontrollerinde bulunan yazım denetimi gibi özellikleri de buradaki dil seçeneği bize yardımcı olacaktır.