Adobe Indesign ile Şablon Sayfalara Sayfa Numarası Ekleme

1154

Çalışma belgemiz içerisinde farklı bölümler var ve bu bölümler için farklı şablon sayfaları kullanarak işimizi kolaylaştırdık. Ancak sürekli alanlarda kullanmış olduğumuz bir sayfa numaralandırmadır. Indesign içerisinde sayfa numaralandırmaları çalışma belgeleri arasında şu anda gördüğünüz gibi otomatik olarak eklenir.

Ancak bunların sayfa içerisinde gösterimini yapabilmek için kullanmış olduğumuz küçük bir yöntem var. Bir önceki videoda oluşturmuş olduğumuz Makale Şablon sayfasına çift tıklayarak sol alt kenardaki sürekli alan yakınlaşıyoruz. Yakınlaştıktan sonra 01 yazısını görüyoruz. Buradaki 01 sayısında, (örnek olarak atanmış olan değerler yani a,b gibi harf veya rakam da yazabiliriz) bu şablon hangi sayfaya giderse gitsin o sayfa numarasını doğru olarak yazabilmesi için kullanacağımız yöntemde öncelikli olarak sayfa numarası için yazılmasını istediğimiz metni seçiyoruz.

indesign-cs6-sayfa-numaralandırma-2

Daha sonra Type → Insert Special Character → Markers → Current Page Number ile 01 olarak sayfa numaralandırılmasını gerçekten uygulanmasını sağlıyoruz.

indesign-cs6-sayfa-numaralandırma-3

Bu şekilde yapmış olmamıza rağmen işlemi uyguladığımızda 01 yerine C harfi geldi. C harfi de şu anda C Makale şablonunda olduğu için karşımıza çıkıyor. C Makale şablonunu uygulamış olduğumuz sayfalarda buradaki sayfa numarası otomatik olarak gelecektir. Örnek olarak, 6. sayfada uygulanmış durumda. 6. sayfayı çift tıklayarak o sayfanın görünümünü sağladığımızda 6 olarak karşımıza çıkıyor.

Makale Master’ına geri dönüyoruz. Win: Ctrl + Alt + Space veya macOS: Cmd + Alt + Space ile biraz uzaklaşıp aynı işlemi sağ taraftaki alt sürekli alana da yapacağız. 01’i seçip Type → Insert Special Character → Markers → Current Page Number ile işlem yapıyoruz. Yine C harfi geldi. 7. Sayfaya dönüp baktığımızda 6 ve 7 şeklinde hızlıca geldiğini görebiliyoruz. Hatta 1. Sayfa da C Master’dı. Oraya da hemen bakalım. Burada da sayfa numarası 1 şeklinde otomatik olarak atanmış durumda. Sayfa Yönetimi bölüm başlığı içerisinde bahsetmiş olduğumuz Sayfa Ekleme, Silme ve Yer Değiştirme derslerinde anlattığımız gibi komut tuşlarına basarak dilediğimiz sayfaların yerini değiştirmiş olsak da buradaki sayfa numaralandırmaları otomatik olarak değişecektir. Üzerinde tekrar durmaya gerek kalmayacaktır. Sayfa numaralandırmasında olduğu gibi Indesign CS6 Başlangıç Video Eğitim Seti – Videmy içerisinde daha birçok özellik var. Metinlerle Çalışmak bölümünde özelliklerini görmeye devam edeceğiz.