Adobe Indesign ile QR Kod Ekleme

600

Bu videoda Adobe Indesign CC ile birlikte gelen yeni QR Code özelliğinden bahsedeceğiz. Bu yeni özellik sayesinde Indesign içerisinde QR Code oluşturmak oldukça kolay. Dilerseniz hemen üstte gördüğümüz gibi bir QR Code’un nasıl oluşturulduğunu inceleyelim.

Adobe-Indesign-QR-Kod-sag-klick-Videmy-Video-Egitim

QR Code’un yer almasını istediğimiz alana Rectangle Frame Tool aracıyla shift’e basarak bir kare çiziyoruz. Ardında sağ tıklayarak Generate QR Code komut yolunu çalıştırıyoruz. Burada çeşitli seçenekler var.

Adobe-Indesign-QR-Kod-secenekleri-Videmy-Video-Egitim

Örneğin; Type bölümünden Web Hyperlink’i seçersek buraya bir link verebiliriz. Type bölümünden Plain Text’i seçersek buraya bir metin girilmesini isteyecektir. Veya diğer seçeneklerden Text Message’da bir telefon numarası ve mesaj girilebilir. E-mail bölümünde ise bir e-mail veya bir e-mail atması istenebilir. Son olarak da Business Card bölümünde kişilerin detaylı bilgilere ulaşması sağlanabilir.

Adobe-Indesign-QR-Kod-link-ekleme-Videmy-Video-Egitim

Web Hyperlink seçeneğini seçiyoruz ve az önce yazmış olduğumuz URL’yi (www.adobe.com.tr) çalıştırıyoruz.

Adobe-Indesign-QR-Kod-renk-ekleme-Videmy-Video-Egitim

Colour bölümünden de QR Code’un rengini belirleyebiliriz. Örneğin, buradaki QR Code zemin renkli olduğu için beyaz renk QR Code üretmek istiyoruz. Okey dediğimizde az önce açmış olduğumuz kare içerisinde QR Code hazırlanmış oldu. Burada görmüş olduğunuz gibi Indesign CC ile QR Code oluşturmak oldukça kolay.

 

Adobe-Indesign-QR-Kod-duzenleme-Videmy-Video-Egitim

Ayrıca manuel olarak da QR Code’u oluşturabiliriz. Bunun için Object üst menüsünden Edit QR Code komutunu kullanarak yine aynı işlemleri yapmak mümkün.