Adobe Indesign – Hizalama / Align İşlemleri

1075

Çalışma sayfası içerisinde objeleri hizalayabilmek için kullanabileceğimiz Align paneli var. Align paneli yardımıyla objeler arasındaki hizalama yapabileceğimiz gibi sayfaya veya margins üzerine de hizalamalar yapabiliriz.


Indesign CS6 eğitim klasörü içerisinde olan Objelerle Çalışmak klasörü altında bulunan Hizalama Align Indesign belgesini çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra üç farklı dörtgen karşımıza geliyor.
Bu dörtgenlerden hizalamak istediklerimizi seçmemiz gerekiyor. Bunun için hızlıca bir seçim alanı oluşturarak üç nesneyi seçili hale getiriyoruz. Seçili hale getirdiğimiz andan itibaren Options paneli üzerinde hizalama seçeneklerinin temel özelliklerini görüyoruz.


Bunun haricinde Window →  Object & Layout →  Align komut yolunu veya Shift + F7 komutunu da kullanarak bu paneli açabiliriz.
Align panelini açtığımızda karşımıza gelen ilk başlığımız Align Objects. Objeleri hizalama seçeneğinde şu an seçili olan objeler üzerinde üst kenara hizala dediğimizde seçili olan objelerden en üstte olanın üst kenarına göre bir hizalama işlemi yapacaktır. WIN: Cmd + Z /Maz OS: Ctrl + Z ile bir adım geriye dönüyoruz.
Aynı şekilde dikeyde aynı hizaya gelebilmek için Align Vertical Centers‘ı kullanabiliriz. Bu da objeleri seçtiğimizde bir Bounding Box karşımıza çıkıyor. Bounding Box‘ın tam olarak ortasına göre hizalama yapabileceğini tahmin edebiliyoruz. Yani toplamda kaplamış oldukları alana göre ortalama yapıyor.


WIN:Cmd + Z /Mac OS: Ctrl + Z ile tekrar bir adım geriye giderek sağa hizalayabilir, sol kenara hizalayabilir, yatayda aynı hizada olmalarını sağlayabilir veya alt kenara hizalama yapabiliriz.


Bunların haricinde bu tür hizalama işlemleri yaparken bir objeyi seçip farklı bir konuma taşıyalım. Bunu sayfanın sol üst köşesine hizalayabilmek için Align penceresi üzerinde bulunan Align to başlığı altında Align to Page komutunu seçtikten sonra, sola ve yukarı hizala dediğimizde sayfanın sol üst köşesine hizalanmış olacaktır. Aynı şekilde Align to Margins seçeneğini kullanarak sola ve yukarı hizala dediğimizde marginsin sol üst köşesine hizalama işlemini yapacaktır.
Temel olarak bu hizalama seçenekleriyle belge ve çalışma sayfası içerisinde objeleri belirlemiş olduğumuz obje, margins veya sayfaya göre hizalamalarını yapabiliriz.