Adobe Indesign da Yeni Belge Açma Ayarları

749

Adobe Indesign ile basılı, web, e-kitap ve dijital yayıncılığa yönelik içeriklerin mizanpajını yapabilirsiniz. Baskı, web veya mobil gibi ortamlara içerik üretirken önemli nokta ise belge ayarlarıdır.

Adobe Indesign kullanarak çok sayfalı katalog, dergi, kullanım kılavuzu, gazete, portfolyo gibi yayınları basılı web ve mobile uygun olarak sayfa tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Indesign ile çalışmaya başlamadan önce Adobe web sayfası aracılığıyla Creative Cloud uygulamasını indirin. Ardından Adobe ID ile giriş Adobe yaparak Indesign ‘ın bilgisayarınızı indirilmesini ve kurulmasını sağlayın.

adobe-indesign-yeni-belge-penceresi-ac

Indesign uygulamasını açtığınızda ilk olarak bil belge açmalısınız. Önceden hazırlanmış bir Indesign belgesi olabileceği gibi yeni bir belge de oluşturabilirsiniz. Bu makale ile Indesign da yeni bir belge oluşturmanın detaylarını anlatacağız. Açık karşılama penceresi üzerindeki Yeni/New butonu veya File > New > Document komutu ile pencereyi açın.

document-preset

Document Preset seçeneği ile önceden hazırlanmış belge özellikleri seçilebilir. Örn: 16 sayfa, A4 boy, 3 kolon gibi özelliklere sahip belge özelliklerini belirleyin ve kaydet butonu ile bir isim vererek kaydedin. Bu sayede her defasında aynı içeriklerin girişini yapmadan hızlıca belirlediğiniz özelliklere sahip belgeyi oluşturabilirsiniz.

intent

Intent ile belge yapısını belirlersiniz. Basılı tüm çalışmalar için Print, Web sayfaları/masaüstü interaktif PDF/e-kitap gibi belge tipleri için Web, Adobe DPS (Digital Publishing Suit / Dijital Yayıncılık Seti) yönelik içerik için Mobile belge tipini seçin.

yeni-belge-penceresi_02

Belgenin kaç sayfadan oluşacağını belirleyin. Basılı işlerde 2, 4, 8 ve katları şeklinde ilerler. Ancak tek sayfalı çalışmalarda olabilir. Web ve Mobil için ise ihtiyacınıza uygun sayfa sayısını belirleyebilirsiniz.

yeni-belge-penceresi_04

Basılı işlerde yan yana gelecek sayfaların Indesign içinde de yan yana gelecek şekilde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece 2 Indesign tasarım hazırlanan içeriklerde sayfa mizanpajı ve içerik yönetimi çok daha iyi bir deneyime dönüşür.

yeni-belge-penceresi_06

Sayfa numaralandırmasının hangi sayıdan başlayacağını belirlersiniz. Bir belgenin devamı niteliğinde yeni bir belge oluşturuyorsanız hangi sayfa numarası ile başlayacağını belirleyebilirsiniz.

yeni-belge-penceresi_07

Her belgenin marj çerçevesini kaplayacak şekilde bir metin kutusunun belge ile otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. e-Kitap gibi içeriklerde kullanılabileceği gibi kitap tasarımı gibi işlerde de kullanılabilir.

page-size

Tasarladığınız belge boyutları için hazır seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Intent satırı seçeceğiniz Print/Baskı, Web, Mobile/Mobil gibi seçeneklere göre buradaki hazır sayfa boyut seçenekleri değişecektir.

yeni-belge-penceresi_08

Width/Genişlik ve Height/Yükseklik değerlerini belirleyerek özel bir boyutta belge oluşturabilirsiniz. Dikdörtgen yapılar için sayfa yönünüde Orientation seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Landscape ile yatay sayfa görüntülemesi yapılabilir. Portrait için ise dikey yönde belge oluşturulabilir.

yeni-belge-penceresi_09

Belgede kullanılacak kolon sayısını Numbers/Sayı, kolonlar aralığını ise Gutter/Aralık seçeneği ile belirlenebilir. Şöyleki A5 ‘e yakın boyuttaki kitaplarda tek kolon/sütun kullanılabilir. Ancak haricindeki tüm medyalarda mümkünse en az 2 kolon kullanılmasını tavsiye ederim. A4 boyutu için 2, 3 veya 4 sütun kullanılabilir. Kolon/Sütunlar arasında mümkünse 5 veya 7mm boyutlarında boşlukların kullanılması ilgili kolonların bir birini takip ettiği anlaşılacak. 10mm ve daha fazla aralıklarda farklı bir konuya geçiş yapıldığı okuyucu tarafından düşünülecektir. Kendi tasarımınızda tüm sütunlarda 10mm boşluk kullanmış olabilirsiniz. Bir ayarlamayı yapmadan önce yapılmış örnekleri gözden geçirin, çoğunlukla aynı kullanılmış ayarlamalar okuyucuların (hedef kitleye göre değişir) standartlarını belirler. Aralıklar bu şekilde olmasına rağmen özel sayfa tasarımların da herhangi bir kuralı göz önünde bulundurmanıza gerek yoktur.

yeni-belge-penceresi_10

Belge içindeki marjlar sayfa mizanpajı esnasında çok önemlidir. Üst, alt, iç ve dış kenarlarda sayfa ucundan ne kadar içerde olacağı belirlenir. Hazır değerler 12,7 yani 1/2 inch ‘dir. Ben genel ayarlamalarımda Top/Üst kenarda mümkün mertebe çok alanın boş bırakılmasını tercih ediyorum. Hayatta karşılaştığımız hemen her şey yerden bitme, gökyüzü/semaya doğru ilerliyor. Çoğunlukla dergi veya katalog gibi çalışmalarda üst kenardaki boşlukları 45-65mm aralığında bırakmak, yaşam içindeki gibi gökyüzü/semanın boşluğunu temsil ettiğini, okuyucuyu rahatlattığını düşünüyorum. Ancak üst ve alt kenar ayarlamalarında alt kenar boşluğunun üst kenara nazaran daha fazla olduğu sayfa mizanpajlarıda yaptım. Inside/Cilt kenarı ve Outside/Dış kenar için ise çoğunlukla en az 20mm değerini kullanıyorum. Bu arada ortadaki zincir işareti görüntüdeki gibi aktif ise bir kenara verilen ayarlama tüm kenarlara otomatik uygulanır. Ancak aradaki bağı/zinciri kaldırırsanız o zaman her kenar için ayrı değer girebilirsiniz.

yeni-belge-penceresi_11

Belge arka fonlarına eklenen renk, şekil veya görüntülerin belge boyutundan taşırmalı olarak kullanılmalı, kesim sonrasında arkafonlu kenarlarda boş alan hatası olmamalıdır. Bıçak, kesme, taşırma payı veya bleed gibi isimlerle anılır. 3mm standart ölçü olmakla birlikte montaja bağlı olarak 5mm tavsiyedir. Ayrıca ciltleme takniklerine göre kenar taşırma boyutlarında değişiklik gerekir. İplik ve tel dikiş ciltlemelerde Top:5mm, Bottom:5mm, Inside:0mm, Outside:5mm (kısaca 5505) olmalıdır. Ancak amerikan ciltleme tekniğinde ise dört yöne 5mm (Top:5mm, Bottom:5mm, Inside:5mm, Outside:5mm (kısaca 5555)) şeklinde olmalıdır.

Slug payı ise çoğunlukla farklı baskı alanları veya baskı bilgilendirmelerine ait detayların yazıldığı/eklendiği bilgilendirme alanı olarak kullanılır. Özellikle hemen her sayfada farklı farklı uygulanacak laminasyon uygulamaları veya ülke/baskı bazındaki değişimlere ait içerikler için kullanılabilir. Türkiyede çoğunlukla kullanılmayan bir alandır.

yeni-belge-penceresi_12

Son olarak alt kenardaki Preview ile belge ayarlarını verirken ön gösterim yapılmasını sağlayabilirsiniz. Indesign , Photoshop veya Illustrator gibi tüm programalarda ki işlem sürecinizde Preview/Ön izle seçeneği var ise mutlaka işaretleyin, Bu ayarlama ile iletişim penceresi üzerinde yaptığınız değişikliklerin sonucunu pencereyi kapatmadan uygulanmasını ve görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Cancel/İptal ile belge oluşturma işlemini iptal edebilir, OK/Tamam ile belgenin belirlediğiniz ayarlar doğrultusunda oluşturulmasını sağlarsınız.

YARDIM EDİN!

Makale, video veya eğitim seti gibi içeriklerimizi sosyal ağlar ile paylaşın, daha fazla okuyucuya ulaşmamıza yardımcı olun. Şimdiden desteğinize teşekkürler dostlarım 😉

1 Yorum