Adobe Indesign CC Nasıl Kurulur?

1095

Adobe Indesign CS (Creative Suit) serisinde kurulumlar çoğunlukla bir CD/DVD üzerinden yapılıyordu. Ancak CC (Creative Cloud) versiyonları ile sadece internetten download edilerek kurulum sağlanıyor. Adobe Indesign aylık/yıllık abonelik almadan da 7 (yedi) günlük deneme versiyonunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Her ne kadar deneme versiyonu olsada yazılımın tüm özelliklerini tam olarak kullanabilirsiniz.

Yazılımı indirme ve kurulum işlemlerini yapacak olan Creative Cloud uygulaması için ilk olarak Adobe ID almalısınız.

Adobe ID Alma

Adobe ID alabilmek için www.adobe.com web sayfasının sağ üst köşesinde ki GİRİŞ butonuna tıklayın.

Açılan sayfanın orta alt kenarına doğru KAYDOL butonu ile açılan yeni kullanıcı sayfasından isim, soyisim, doğrum tarihi, e-posta ve Adobe ID için kullanılacak bir şifre oluşturun.

NOT: Tüm form alanlarının zorunlu olduğunu, şifrenin büyük/küçük harf ve sayı içermesi gerekiyor.

Adobe ID/Kullanıcı adı olarak belirlediğiniz e-posta adresinize gelen postadaki linke tıklayarak hesap aktivasyonunu yapın.

Ardından tekrar www.adobe.com ‘dan ile GİRİŞ sayfasını açın. Adobe ID ve şifreniz ile giriş yapın.

Menüden CC içindeki programları listelendiği sayfayı açın.

Creative Cloud

CreativeCloud uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve kurun.

Kurulum sonrasında Adobe ID ve şifreniz ile giriş yapın.

Uygulamalar sekmesinden Adobe Indesign ‘ı seçerek Dene/Yükle butonu ile yazılımın bilgisayarınıza indirilerek kurulmasını sağlayabilirsiniz. Kurulumları yazılım diline dikkat etmelisiniz. Ben blog içindeki yazılımlarımda ve Indesign Başlangıç Eğitim Seti ‘nde İngilizce dile sahip yazılımı kullanıyorum. Tercihiniz Türkçe veya farklı bir dilse uygulama dili kurulum öncesinde seçilmelidir. Öncelikle şunu söylemekte fayda var; Kullandığınız işletim sistemi dili önayar olarak kabul edilecek ve bu dilde kurulum sağlanacaktır.

Farklı dil Tercihler bölümünden seçilebilir.

CreativeCloud sekmesinde bulunan uygulama dili seçeneklerinden uygun olan dili seçin. Seçilen dile sahip bir kurulum yapılacaktır. Eğer belirlediğiniz dil yazılım seçeneklerinde yok ise standart dil olan İngilizce kurulacaktır.

Adobe Indesign ile yardımcı ek 2 uygulamayı daha kurabilirsiniz.

İlk olarak olarak e-Kitap uygulamaları için Adobe Digital Editions uygulamasını indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde Indesign içinde hazırladığınız e-Kitaplarını test edebilirsiniz.

İkinci uygulama ise Adobe Content Viewer. Masaüstü, tablet ve telefon uygulamaları ile Indesign da hazırladığınız dijital yayınları (DPS (Digital Publishing Suite)) test edebilirsiniz.