Adobe Illustrator: Selecetion Tool – Seçim Aracı

776

Adobe Illustrator vektörel tabanlı bir tasarım programıdır. Desen/karakalem çalışmalara nazaran direkt çizim yapmaya, yaptığımız çiizmleri tekrar tekrar düzenleme, renklendirme ve farklı obje yapılarıyla yeni objeler oluşturmaya yarayan yüzlerce komut ve araçları barındırır. Hazırlamak istediğiniz tasarım eskizi hazır ise Illustrator arayüzüne baktığınızda; nereden neler yapabileceğinizi aslında söyler.

Adobe Creative Cloud (CC) aylık ve yıllık üyelikler ile devamlı güncel versiyonudur. Belirli aralıklarla hazırlanan güncellemler için artık yeni versiyonları beklemiyor, Adobe yazılım geliştirici ekibi tarafından hazırlanan tüm güncellemelere CC versiyonu ile ulaşabiliyoruz.

Bu yazımda Adobe Illustrator üzerinde kullandığımız en temel araçlardan olan Seleciton Tool/Seçim aracı hakkında bilgiler vereceğim. Illustrator içinde nesne/objeleri seçme, konumlandırma, boyutlandırma, kopyalama ve döndürme gibi işlemleri bu araç ile yapabiliriz. Seçme işlemi haricindeki diğer işlemler için özel Trasnform/dönüştürme araçlarıda bulunuyor tabiki de.

Seçme

Objenin Fill/Gövdesinde bir renk veya desen varsa obje yüzeyindeki herhangi bir alana tıklayarak ilgili objeyi seçebilirsiniz. Ancak gövde de bir renk yok ise objenin dış hattı olan Stroke/Dış çizgisi üzerine imleci sürükleyerek seçebilirsiniz. Ağırlıklı olarak kullandığımız sol tuş ile bu işlemi yaptığımızıda buradan hatırlatayım.

adobe-illustrator-cc-konumlandirma-islemi-nasil-yapilir

Konumlandırma

Obje seçililik durumuna bakmadan gövde rengi/deseni var ise gövde üzerinden yok ise Stroke üzerinden tutup sürükleyerek dilediğimiz bir konuma taşıyabiliriz. Taşıma işlemlerinde klavyeden Mac/PC : Shift tuşuna basılı tuttuğunuz sürece yatay, dikey veya 45 derecelik bir açı ile taşıma işlemini yapabilirsiniz.

adobe-illustrator-cc-kopyalama-nasil-yapilir.

Kopyalama

Konumlandırma işlemini yaparken klavyeden Mac/PC : ALT tuşuna basılı tutarak işlemi gerçekleştirdiğinizde objenin bir kopyasını alarak dilediğiniz konuma kopyalama/sürükleme işlemi yapmış olursunuz.

adobe-illustrator-cc-boyutlandirma-islemi-nasil-yapilir

Boyutlandırma

Objelerin yapıları farklı olsada tutma noktalarının bulunduğu Bounding Box adını verdiğimiz görünmez bir çerçeve leri bulunur. Görünmez diyorum; zira baskıda veya JPG gibi farklı formatlardaki export işlemelrinizde bu yapı çıkmayacaktır. Bu çerçeveyi sadece ilgili obje seçili olduğunda görürsünüz. Bu çerçevelerin köşe ve kenar orta noktalarında bulunan küçük kareciklerden tutarak dilediğiniz yönde boyutlandırma yapabilrisiniz. Bu boyutlandırma işlemi diğer işlemelrde olduğu gibi yazı/görsel/şekil dahil tüm objeler için geçerlidir. Boyutlandırmayı objenin orantısını bozmadan yapmak isterseniz de boyutlandırmaya başladığınızda klavyeden Mac/PC: Shift tuşuna basılı tutmanız yeterli olacaktır. Yine boyutlandırmada ki bir diğer özellikten çevresel büyütme. Objeyi büyütürken klavyeden Mac/PC: ALT tuşuna bastığınıda ise objenin merkez noktası sabit kalacak ve çevresel olarak dört yönden bir büyütme yapacaksınız.

adobe-illustrator-cc-dondurme-islemi-nasil-yapilir

Döndürme

Objeyi döndürmek istediğinizde ise boyutlandırma için kullandığımız tutma noktalarından biraz uzaklaştığınızda parantez işareti gibi ek bir ikona kavuşur imleç. Bu esnada sol klik yaparak sağa/sola veya yukarı/aşağı gibi yönlerde fareyi sürükleyerek döndürme işlemini yapabilirisniz. 45 derecelik açılar şeklinde keskin döndürmeler yapmak isterseniz bunu içinde klavyeden Mac/PC: Shift tuşuna basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Ağırlıklı olarak kullandığımız Selection Tool / Seçim Aracını farklı araçlardayken (eğer bir alana yazı yazmıyorsanız) kalvyeden Mac/PC: V harf tuşuna basarak hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

videmy.com ‘a tıklayarak Adobe Illustrator Video Eğitim setini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.