Adobe Illustrator Dersleri : Harika Piksel Tasarımlar Oluşturun

513

Adobe Illustrator‘ı kullanan çok farklı iş akışlarına veya işe sahip kişiyle tanıştım. Çoğunun ortak düşüncesi programın harika olduğu yönünde. Gerçekten harika tasarımlar hazırlayabilmek için harika araçlara ve yardımcı özellikler bulunuyor.

Web/Mobil uygulamalar içinde UI/UX veya diğer dijital tasarımları net çizgiler ile oluşturabilirsiniz. Her ne kadar Adobe Illustrator CC 2017 sürümü öncesinde piksel ızgaraya hizalama gibi bir işlem olmuş olasa da yapılmış bir tasarım üzerinde düzeltmeler veya eklemeler yapıldığında tam piksel gride oturması için neredeyse tüm nesnelerle değişiklik yapılması gerekiyordu.

Evet, artık bu geçiş sürecini tek bir tıklama ile düzenleyebilirsiniz. Kontrol panel üzerindeki Pixel Snapping Options/Piksel Yapışacak Seçenekleri iletişim kutusu ile nesnelerin nasıl piksel ızgaralara yapışacağını detaylandırabilirsiniz. Bunun için hareket, çizim ve ölçekleme esnasında yapılacak seçenekleri belirlemelisiniz.

pixel-perfect-step-1

Bu şekilde her zaman mükemmel pixeller çizebilirsiniz.Siz çizerken, yollar ve vektör şekiller en yakın piksel ızgaraya yapışır. Eğer baştan temiz, keskin çizgiler çizmek ve zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bu tam sizin için.

Eğer yolları ve şekilleri pixellere hizalamak isterseniz görünümünüzü değiştirmek adına endişelenmenize gerek yok; sadece yumuşatılmamış kenarları seçip hareket ettirmeniz yeterli.

İpucu: Eğer herhangi bir yumuşatılmamış kenar kalırsa doğrudan seçim aracını seçin ve taşımak istediğiniz nesneyi en yakın pixel ızgarasına sürükleyin.

Eğer bağlantı noktalarının, yolların ve şekillerin otomatik olarak sizin pixellerinizin ölçeğine uygun olarak hizalanmasını istiyorsanız bunu tek bir tıklama ile yapabilirsiniz.Bulanık kenarları yumuşatmak için sadece sağ tıklayın ve  Make Pixel Perfect’i seçin.Ya da kontrol panelinden Align Selected Art to Pixel Grid ikonuna tıklayın.

İşte bu kadar. Başardınız.[