Adobe Illustrator Dersleri : CC 2017.1 Yenilikleri

895

Adobe ‘nin 5 Nisan ile Indesign, Illustrator ve Dreamweaver yazılımları için 5 nisan itibari ile yeni güncellemeler yayınlandı. Adobe Illustrator  CC 2017.1 versiyonu ile de Bitmap görüntüler üzerinde maske ve kırpa yeniliği, Performansı artırılmış belge oluşturma penceresi, Yeniden tasarlanan Renk Teması Paneli ve kararlılık geliştirmeleri var. Şimdi detayları inceleyelim.

BİTMAP GÖRÜNTÜLER DE MASKE VE KIRPMA

Doya boyutunu küçültmek, gereksiz alanları atmak veya çalışma yüzeyine uygun olarak kırpmak için artık Photoshop’a git-gel yapmanıza gerek kalmıyor. Maskeleme de ayrıca kolaylaştırılmış.

Mask ile normal şartlarda yaptığımız; Object → Clipping Mask → Make  komutunu kullanmak, hatta öncesinde bir maske objesi oluşturmak oluyordu. Bu işlemlere gerek kalmadan bitmap görüntüyü seçin ve ardından  Options / Seçenekler  satırından Mask butonuna tıklayarak köşe ve kenar orta tutamaçlarıyla maskenizi görüntü üzerinde dilediğiniz alanlar atılıncaya kadar sürükleyin.

Tam olarak kırpmak ve/veya performans artırmak için boyutlarını küçültmek isterseniz yine bitmap görüntüyü seçin, Options / Seçenekler satırından Crop butonu ile kırpın/yeniden kadrajlayın. Her iki işlemin sonucu farklıdır.

Maske işleminde görüntü üzerinde kalıcı bir kırpma/kesme işlemi yapılmazken, Crop / Kırma da bitmap görüntü tekrar düzeltilemeyecek şekilde işlem yapılır. Seçiminizi bu özellikleride göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederim.

COLOR THEME / RENK TEMASI

Yazılımlar arasındaki renk paleti paylaşımı için kullanılan (tabi bu bir renk teması evreni) Color ThemeRenk Teması penceresi kullanıcı deneyimleri doğrultusunda yeniden tasarlandı. Artık renk teması evrenindeki popüler renk temalarını keşfedebilir, renk/ton seçimlerinizi iyileştirirken yardım alabiliyorsunuz.

DAHA HIZLI BELGE OLUŞTURMA PENERESİ ve KARARLILıK GELİŞTİRMELERİ

Hız ve prformansı dopinglenmiş yeni belge oluşturma penceresi de bu güncelleme ile kullanıcıla sunulmuş. Başlat ekranında özellikle bu performansın geldiğini söyleyebiliriz.

Kullanıcıların sık karşılaştıkları sorunlara değinen Adobe, bu problemleride güncelleme ile düzeltmiş.