Adobe Illustrator CC MAX 2015 Yenilikleri

314

5 Ekim 2015 de Los Angeles da düzenlenen Adobe MAX sunumunda Illustrator CC güncellemesi ile gelecek yenilikleri inceleyelim.

Shaper Tool

Doğal hareketler ile şekiller oluşturmanızı sağlıyor. Başka bir panele veya seçim aracına ihtiyaç duymadan birleştirebilir, silebilir, dolgu ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ve bu işlemleri yaparken basit bir ovma işlemi yapmanız yeterli oluyor.

Shaper-for-Blog_small_square

Shaper tool özeliklerinden de anlayabileceğiniz gibi dokunmatik çalışma alanı ile bu aracı kullanabilirsiniz. Dokunmatik çalışma alanları olarak, ekranlar, grafik tabletleri örnek gösterebiliriz.

Yeni Canlı Şekiller: Elipsler, Poligonlar ve Çizgiler

Shapes_composite

Oluşturduğunu şekiller üzerinde ek bir araç ve/veya panele gerek kalmadan tutma alanları aracılığyla canlı şekil düzenlemeleri yapabileceksiniz.

Geliştirilmiş Akıllı Kılavuzlar/Smart Guides

SmartGuidesComposite21

Yeni obje oluşturma veya düzenleme işlemlerinde karşımıza çıkan Akıllı Kılavuzlara Indesign ve Photoshop’un ardından mesafe ipucu gibi geliştirilmiş özellikler geliyor.

Dinamik Semboller

Ana sembol artık dış hat dolgu ve şeffaflık sabit kalarak paylaşılabilir. Ana sembolden ayrılmadan boyutlandırma, döndürme, yansımasını alma ve çarpıklaştırma işlemlerini yapabiliyoruz.

DynamicSymbolsComposte1

Yukarıdaki örnektede görüldüğü gibi figürün portre, yaka ve kıyafet deseni üzerinde kullanılmış semboller bulunuyor. Bu sembolleri düzenleyebilmek için sadece ana sembolü düzenlemek yeterli olacaktır. Tasarım sürecinde eklenmiş olan döndürme, yansıtma gibi işlemler otomatik olarak ana sembole bağlı olarak güncellenecektir.

Yeni SVG Çıktı Seçeneği

Kullanıcı Arayüz tasarımcıları (UID) ve UX (Kullanıcı Deneyimi) uzmanlarının hazırladığı ekrana yönelik tasarımlarda yeni SVG seçeneği ile daha basit bie export alabilirler. Bu sayede HiDPI ekranlarda ikonlar, logolar ve semboller iş süreçlerinde çok daha kolay ölçeklenebilir bir yapıya dönüşüyor.

Creative Cloud Libraries/Kütüphane Yetenekleri

Artık Kütüphane/Libraries içinde varlıklarınız arasındave , Adobe Stock içindeki lisanslı görselleri ve grafikler de arama yapabilirsiniz. Renk paletleri ve  kütüphanelerininin yanı sıra Karakter ve Paragraf stillerini de ekleyebileceğiz.

Adobe Capture CC Entegrasyonu

Adobe‘nin son mobil uygulamalarından Capture CC ile oluşturduğunuz renk paletleri, fırçalar ve şekiller gibi varlıklarınızı Libraries ile entegrasyonu olacak.

Adobe Illustrator Draw, Android Cihazlara Geliyor

Geçtiğimiz daha çok göz önüne çıkan mobil uygulamaların iOS versiyonlarının yanına Android versiyonlarıda hazırlandıkça açılmaya başlıyor. Adobe MAX de paylaşılan sunumda serbest vektör grafikler paylaşmaya yarayan Adobe Illustrator Draw’ın Android versiyonu da yayınlanacak güncellemeler arasında.

Son Olarak

Geliştirilmiş  anti-aliasing, dış hatlar için GPU performans artırımı, gelişmiş veri kurtarma ve daha fazla ek özelliğin geleceğini öğrendik.