Adobe Illustrator CC – Live Corner Yeniliği

539

Adobe Creative Suite serisini CS6 ile tamamlayarak Creative Cloud olarak devam ediyor. Adobe Creative Cloud yapısı ise çok fazla yenilik ve yardımcı araç barındıran harika bir yapı. Temel olarak yüksek maliyetli komple paketler yerine kiralama usulü ile çok çok daha ekonomik, bulut tabanı sayesinde evdeki ve ofiste ki bilgisarımızdaki tüm çalışma dosyalarımız ve hatta tabletimizle devamlı olarak senkronize halde kalıyor. Adobe TypeKit ile yüzlerce fontun tek tıklamayla bilgisayara senkronize olarak direkt programlarımızda kullanabiliyoruz. Behance ile ProSite, DPS Standart, Edge Araçları ve Lightroom gibi bir çok extra yazılımıda sahip oluyoruz. Her geçen gün yeni araçları ve özellikleri aynı anda güncellemelerin gelmesi ayrıca bir güzellik.

Ocak 2014 itibari ile Photoshop, Illustrator, Indesign ve Edge Reflow için güncellemeler geldi. Bu yazımda Adobe Illustrator CC güncellemesi olan Live Corner (Köşe Yumuşatma) yeniliğini örnekle anlatacağım. Okumayalım direkt izleyelim derseniz Videmy‘nin Youtube kanalında hazırladığım “Adobe Illustrator CC – Live Corner Yeniliği” isimli videoyuda izleyebilirsiniz.

Genel anlamda Live Corner işlemi çizgi/path kesişimlerindeki  noktalar/points üzerinden işlemler yaptığımız için ilgili aracımız da Direct Selection Tool /Direkt Seçim Aracı (namıdiğer beyaz ok) ile görünecek ve işlem yapmamızı sağlayacaktır.

Başlamadan önce; Adobe Illustrator’ı temel seviyede kullanabiliyor olmalısınız. “Adobe Illustrator’u nasıl öğrenirim?” diyorsanız videmy.com‘a ücretsiz üye olarak Adobe Illustrator için hazırlanan 9 saatten fazla eğitimi sınırsız izleyebilirsiniz.

 

adobe-illustrator-Round-Corners-01

 

Bu tür bir işlemi daha öncesinde patfinder ile birleştirmelerle veya daha da iyisi Effect>Stylize>Round Corners ile yapıyorduk. Bu efekt ile sadece tüm köşelere verebileceğimiz bir yumuşatma etkisi vermiş oluyorduk. Ki bazı çalışmalarda gerçekten yetersiz kalıyordu. Şimdi kısa bir örnekle Live Corner yeniliğini inceleyelim.

 

adobe-illustrator-Star-Tool-02

 

Öncelikle fazla köşeli bir obje oluşturmak için araç kutusundan Star/Yıldız aracı ile artboard/çalışma alanımıza bir yıldız oluşturalım.

 

adobe-illustrator-direct-selection-tool

 

Daha sonra live Corner tutma noktalarını görebilmek için Direct Selection/Direkt Seçim aracını seçelim. Aracı seçmemiz ile objeye ait nokta ve çizgilerinin tamamının seçili halde olmasının nedeni; objeyi oluşturduktan hemen sonra başka bir işlem yapmazsanız o obje seçili olarak durur. Bu sayede objesi Selection/Seçim aracı ie seçmeye gerek kalmadan Direkt Seçim aracı ile tüm noktaların seçili olduğunu durumdayız.

 

adobe-illustrator-cc-live-corner

 

Obje noktalarının yanlarında bulunan daire tutamaçlardan tıklayıp sürükleyerek objeninde yapısına bağlı olarak dilediğiniz kadar eğim/yumuşatma verebilirsiniz.

 

Adobe-Illustrator-options-Live-Corner-options-05

 

Köşe yumuşatma işlemlerinde Illustrator Options/seçenekler satırı üzerinde artık yeni bir alanımız var. Tahmin ettiğiniz gibi Live Corner seçenekleri. “Vorners” kelimesi üzerine tıkladığınızda ilgili panel/pencere açılarak daha detaylı ayarlar yapmanıza olanak sağlayacaktır. Corners satırı ile köşelerin dışa ve içe doğru yumuşamış/eğimli veya kesik olmasını sağlayabilirsiniz. Options/Seçenekler satırında da olduğu gibi 13pt lik değeri ikinci satırımızda da okuyabiliyoruz. Burasıda Radius yani yarıçap değerini belirtiyoruz. Son seçenek Rounding ile de yumuşama/eğim yapısını belirleyebiliriz.

 

Adobe-Illustrator-options-Live-Corner-corner-08

 

Corners/Köşe seçeneklerini yukarıdaki örneklerle inceleyebilirsiniz. Bu tür bir değişikliği Mac/Windows kullancıları için ortak olarak Live Corners tutamaçlarına klavyeden Alt+Sol klik ile değişiklik yapabilirsiniz.

 

Adobe-Illustrator-options-Live-Corner-options-popup-06

 

Live Corner tutamaçlarına çift tıkladığınızda da Live Corner seçenekler penceresi Popup olarak açılacaktır. Yine bu pencereyide kullanarak düzenleyebilirsiniz.

 

Adobe-Illustrator-Live-Corner-anchor-point-07

 

Live Corner araç kullanımını biraz daha derinleştirecek olursak; objeyi oluşturduktan sonra Direct Selection/Direkt Seçim aracını seçin ve boş bir noktaya bir defa tıklatarak objenin seçili olmadığından emin olun. obje üzerindeki dilediğiniz bir nokta üzerine doğru imleci sürükleyip noktayı seçtiğinizde sadece o naoktaya ait Live Corner tutamaçları çıkacaktır. Bu sayede objeler üzerinde sadece o noktaya/köşeye ait bir eğim vermiş olursunuz. Harika değil mi? Son bir derin bilgi daha; Live Corner işlemini Direct Selection/Direkt Seçim aracı ile seçebildiğiniz noktalara sahip tüm obje yapıları üzerinde uygulayabilirsiniz. Pen aracı ile çizimlerinizden tutunda Type/Yazı aracıyla oluşturduğnuz paragraf tipindeki metin kutularına kadar her yapıda kullanabilirsiniz.

Tekrar bir hatırlatma yapmak gerekirse okumayalım direkt izleyelim derseniz Videmynin Youtube kanalında hazırladığım “Adobe Illustrator CC – Live Corner Yeniliği” isimli videoyuda izleyebilirsiniz. Ayrıca Videmy üzerinden ücretsiz üye olarak Adobe Illustrator‘u sınırsız izleyerek öğrenebilirsin.

1 Yorum