Adobe DPS Araçlarını Yükleme

267

Adobe DPS (Digital Publishing Suite) ile dijital yayınlar hazırlarken size yardımcı olacak ek uygulamaların olduğunu biliyor musunuz? Yazımda bu konu hakkında kullanabileceğiniz uygulamaları inceleyeceğiz.

Öncelikle basılı veya dijital olsun yayınları hazırlayabilmek için amiral gemimiz Adobe Indesign’ın bilgisayarınıza yüklenmiş olması gerekiyor. DPS; Adobe CS5, CS5.5, CS6 ve sonraki bir versiyona (ki bu da CC yani Creative Cloud versiyonu oluyor) sahip olmalısınız. Adobe Indesign yazılımınız için de öncelikle kısa bir güncelleme kontrolünü yapmalısınız.

Adobe-Indesign-Guncelleme-Videmy

Güncelleme için Help/Yardım üst menüsü altından Updates/Güncelleme komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer güncelleme varsa bu işlemi yaparak son sürüme geçmiş olmalısınız.

Adobe-Air-Yukleme-Videmy

Devam edecek olursak yine güncelleme ve/veya indirme işlemi yaparak Adobe Air alt yapısının kurulumunu yapmalıyız. Adobe Air bilgisayarınıza indirebilmek için http://get.adobe.com/air/ linkini kullanabilirsiniz.

Adobe-Dps-Tools-Videmy

Indesign ile dijital yayınlar hazırlamada kullandığımız önemli pencere/panellerin yüklenmesi için de DPS Desktop Tools (DPS Masaüstü Araçları) yüklememeiz gerekiyor. Windows kullanıcıları http://bit.ly/DpsDesktopTools Mac OSX kullanıcıları ise http://bit.ly/DPS-Desktop-Tools linki ile açılan sayfadaki en güncel versiyonu indirmeniz ve kurulumu sağlamanız yeterli olacaktır.

apple-appstore-adobe-content-viewer-videmy

Hazırlanan yayını kontrol etmek istediğimizde DPS Desktop Tools içinde gelen Contect Viewer uygulaması ile görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın akıllı telefonlar ve tablet cihazlar için olan versiyonu çok daha iyi bir kontrol sağlayacaktır. Zira hazırlanan yayın zaten tamda bu cihazlar için. AppStore ve GooglePlay gibi uygulama marketlerinde bulacağınız uygulamayı indirmeniz ve kurulumunu yapmanız temel anlamda yeterlidir. Cihazınızı ara bağlantı kablosu ile bilgisayarınıza bağlayarak mobil cihazınıda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak işin püf noktası Adobe Indesign ile kullandığınız Adobe ID de saklıdır. Bir kontrol versiyonu olarak hazırladığınız Folio ‘ları Content Viewer ile internete bağlı olduğunuz herhangi bir zamanda mobil cihazınız ile açabilir ve kontrol edebilirsiniz.

adobe-dps-app-builder-videmy

Dijital yayın tasarımı ve son kontrolü yapıldıktan sonra artık uygulamaya/app dünüştürmeye hazırız. Dijital yayını uygulamaya dönüştürebilmek için DPS App Builder uygulamasını indirerek kurulum işlemlerini yapmalısınız. Önemli bir hatırlatma; DPS App Builder sadece Mac OSX kullanıcıları için bir masaüstü uygulaması olarak gelmektedir. Windows kullanıcıları ise bu işlemi online bir hizmet olarak http://bit.ly/DpsAppBuilderOnline adresten kullanabilirler.

Buraya kadar Adobe DPS araçlarını ve yükleme yapabileceğiniz sayfalara ait bilgileri paylaştık. Dijital yayınlar hazırlarken örnek uygulama eğitimlerimizi http://bit.ly/DijitalYayincilik linki ile yayınlanmış eğitimlerle yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Başarılar. 😉