Adobe Capture

301

Adobe MAX 2015 etkinliği ile ortaya çıkan yeniliklerden birisi de Adobe Capture adındaki mobil uygulama oldu. Capture Android ve iOS (AppStore) versiyonları ile ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu kısa girişin ardından tanımını ve uygulamaya ait önemli bilgileri paylaşalım.

2012 Haziran ayı itibari ile CC (Creative Cloud) ile Adobe alt yapısında büyük değişimler oldu ve olmaya devam ediyor. Bulut depolama, Font, Market, Stock gibi önemli yapı taşlarının yanında uygulamalar arasındaki varlıkların paylaşımını sağlayan Library/Kütüphane de önemli özelliklerinden oldu. Mobil uygulamalar ile oluşturulan fırçalar, renk şablonları gibi varlıklarınızı Adobe Photoshop, Illustrator, Indesign, Premiere Pro gibi yazılımlarında da kullanabiliyorsunuz.

Bu tür varlıkları oluşturmak ve düzenleyebilmek için Adobe‘nin mobil uygulamaları bulunuyor. Mobil uygulamalara yeni gelen Adobe Capture CC ile Brush, Color gibi uygulamaların tek bir bir uygulamada toplandı. Adobe Capture CC ile herhangi bir fotoğrafı renk teması, Look, vektör grafiği veya benzersiz fırçaya dönüştürebilirsiniz.

Adobe‘nin Capture CC için hazırladığı uygulama tanıtım videosunda da bahsettiğim özelliklerin kullanımı görebilirsiniz.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/axfy0iZb_Ts” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Adobe Capture CC tanıtım sayfasında ise uygulamayı şu şekilde anlatıyor.

[minti_blockquote]iPad, iPhone veya Android telefonunuzu kullanarak size ilham veren herhangi bir şeyin fotoğrafını çekin. Ardından, Capture uygulamasını kullanarak bir renk teması çıkarın, bir Look oluşturun veya ilginç bir şekli Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro,Comp CC ve diğer Creative Cloud uygulamalarında kullanabileceğiniz bir vektör grafiğine dönüştürün.[/minti_blockquote]

Capture CC için söyleyebileceğim bir kaç önemli başlık ise;

  • Mobil aygıtınız ile dilediğiniz herhangi bir şeyi tasarımlarınızda kullanabileceğiniz bir varlığa dönüştürebilirsiniz.
  • Renklerin fotoğrafını çekerek renk paletleri oluşturun.
  • Foto gerçekçi, organik, resimsel, grafik ve daha pek çok stilde yüksek kaliteli ve mükemmel fırçalar tasarlayın.
  • Herhangi bir fotoğraftan aldığınız bir nesneyi vektöre dönüştürün.
  • Çektiğiniz fotoğraflardaki  renk ve ışıkları, Premiere Clip ve Premiere Pro da kullanabileceğiniz Looks dönüştürün.
  • Ve hazırladığınız tüm varlıkları Creative Cloud Libraries ile masaüstü ve mobil uygulamalarınızda senkrine olmasını sağlayın.

Uygulamanın entegre olduğu uygulamalar ise;

Mobil Uygulamalar: Adobe Illustrator Draw, Adobe Photoshop Skecth, Adobe Comp CC, Adobe Premiere Clip.

Masaüstü Uygulamalar : After Effects, Premiere Pro, Flash, Indesign, Illustrator, Photoshop.

 

Görsel : adobe.com