Adobe Audıtıon- Learn Sound Model – Sound Remover

490

Bu videoda Adobe Audition CC ile gelen Learn Sound Model ve Sound Remover özelliklerinden bahsedeceğiz. Şu anda iki adet örnek dosyamız var. İlk dosyadaki ses dosyasına baktığımız zaman arka planda duyduğunuz gibi ambulans veya polis aracına ait bir siren sesi var. Bu siren sesi, ses dosyası içerisinde belli bir süre sonrasında gelen konuşma sesinin arka planında bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Hem ortam sesi içerisinde hem de bir konuşma sesinin arka plandaki paraziti giderebilmek için Learn Sound Model özelliğine hemen bakalım.

Görünümümüzü değiştirmek için üst taraftan Spectral Frequency görünümünü açıyoruz. Üst tarafta Before ve After şeklinde durumunu görebiliriz. Sağ üst tarafta bulunan Show Preview Editor ile gösterimini sağlayabiliriz. Şu anda ayrıntılı bir işlem yapacağımız için bu özelliği kaldırıp tek görünüme geri dönüş yapıyoruz.

İşlemi yapmak için kullanacağımız araç üst tarafta bulunan Paintbrush Selection Tool’dur. Bu aracı seçtikten sonra buradaki siren sesini şuradaki izlerden görebiliyoruz.


Bu frekans izleri üzerindeki alanı Paintbrush Selection Tool ile seçmemiz gerekiyor ancak fırça boyutu biraz büyük. Bu fırça boyutunu küçültebilmek için üst kenarda bulunan Size bölümünden 11 veya 12 piksel olacak kadar ayarlayıp ilk sesin yani siren sesinin başlayıp bittiği, ikinci sirenin başladığı anı yakalayarak geriye doğru bir seçim işlemi yapıyoruz. Bunu yaparken bazı alanları kaçırmış olabiliriz. Klavyeden Shift tuşuna basarak yine bu seçim alanı üzerine eklemeler yapabiliriz. Buradaki siren sesinin ayrıca dalgasal olarak farklı frekansları var. Bu alanları da aynı şekilde seçiyoruz. Şurada da yukarıya doğru bir çıkış olduğunu tahmin ediyoruz. Şurada birkaç kırıntı var, onları da alabiliriz. Alt taraftaki siren boyutuyla üstteki frekans izlerinin boyutları farklı olduğu için fırça boyutunu değiştirerek Paintbrush Selection Tool aracılığıyla seçimler yapabiliriz.


Bunu yaptıktan sonra Audition CC’ye öğretmemiz gerekiyor. Bunun için sağ tık yaparak açılan menüden Learn Sound Model komutunu kullanabiliriz. Bu komut ayrıca Effects →  Noise Reduction / Restoration → Learn Sound Model ile de aynı işlemi yapar. Learn Sound Model dedikten sonra üst menüde Time Selection aracı Tool aracına dönüş yaparak ve boş bir alana tıklayarak bu seçimi kaldırıyoruz.


Before ve After görünümlerini açarak Effects →  Noise Reduction / Restoration →  Sound Remover (process) seçeneğini seçerek, açılan pencereden arka planda bulunan siren sesini kaldırılmış halini alt tarafta görebiliriz.


Effect Sound Remover penceresinin sol alt köşesinde bulunan Toggles the Power State butonu şu anda aktif durumda. Sağındaki Play butonuna basıp sesin tamamen gitmiş olduğunu görebiliyoruz. Az önceki halini de dinleyerek aradaki farkı görebiliriz. Apply butonuna basarak bu çalışmayı onaylayabiliriz. Close butonuna basıyoruz.


Bastıktan sonra ikinci örnek dosyasını açıyoruz. Bu örnek dosyasında da gece kaydedilmiş bir ses dosyası mevcut. Bunu da hemen dinleyelim. Kurbağa seslerini duyuyoruz. Bu kurbağa seslerini ses dosyası üzerinden silebiliriz. Az önce yapmış olduğumuz gibi bir işlem yapacağız. Yine tekil görünüme geçiş yapıyoruz. Buradaki alana yakınlaşmak gerekecek. Editör penceresinin sağ alt köşesinde bulunan alandan biraz daha yakınlaşabiliriz. Şuradaki daha uzun ve daha belirgin frekans izlerinden birine yakınlaşarak, üst taraftan Paintbrush Selection Tool aracıyla buradaki alanları seçmemiz gerekecek.

Biraz daha yaklaşıp, fırça boyutunu biraz daha küçültüyoruz. Buradaki alanları, kenarlarına da dikkat ederek seçmeye başlıyoruz. Bu esnada işlemi klavyeden Shift tuşuna basarak yapıyoruz. Üst taraftaki ses frekans izlerini de seçiyoruz. İşlem bittikten sonra az önce yapmış olduğumuz gibi sağ tıktan Learn Sound Model komutunu çalıştırıyoruz ve Time Selection aracına dönüş yapıyoruz. Bunu uygulayabilmek için Effects →  Noise Reduction / Restoration →  Sound Remover penceresini açıyoruz. Altta da gördüğümüz gibi ses dosyası üzerinde var olan problem düzelmeye başlıyor ve sonucu Apply butonuna basarak görebiliyoruz. Dikkat ederseniz neredeyse şurada iki tane alan var. Bu alanlarda kurbağaların sesini duymamız lazım ama Audition ile gelen bu yenilik sayesinde arka planda istemediğimiz sesleri silmek gayet kolaylaştırılmış durumda.
Siz de onlarca yırtıcı aracının sunulduğu Adobe Creative Cloud’a üye olup Audition CC kullanarak profesyonel ses düzenleme çalışmalarını yapabilirsiniz.