Indesign’a Başlarken

24

Başlarken

Adobe InDesign, masaüstü yayıncılıkta kullanılır. Araç bakımında güçlü donatılmış bir yazılımdır. Adobe InDesign kullanarak kartvizit, broşür gibi tek sayfalı işleri yayına hazırlayabiliriz. Ve gazete, dergi, kitap gibi çok sayfalı işleri hızlı ve etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Bir diğer önemli özelliği ise dijital yayınlar için mizanpajlar tasarlamasıdır. InDesign ile  dijital aygıtlar için tasarlanan çalışmalara Adobe Digital Publishing Suite aracılığı ile video, ses, animasyon, show gibi etkileşimler ekleyrbilirsiniz. 

Mizanpaj Nedir?

Mizanpaj, yayın içinde tasarlanan sayfa düzenidir. Yayında içerik kadar mizanpajda çok önemlidir. Çünkü bilginin nasıl sunulacağı, göze hitap etmesiyle orantılıdır.  Bilginin en iyi şekilde aktarılmasını mizanpaj sağlar. 

Forma Nedir?

Çoklu sayfaların basım düzenidir. Çok sayfalı çalışmalar genelde formalardan oluşur. Hazırlanan yayının sayfa numaraları forma düzenine göre konumlandırılır. Sayfa numarasını sayfaya yerleştirmek için forma düzenine göre sol sayfanın sağ alt köşesine gelen sayfa numarası, sağ sayfanın sol alt köşesine otomatik olarak yerleştirilir. 

Grafik Formatları ve Genel Özellikleri

Dijital ortam için geliştirilmiş çok fazla grafik formatı vardır. Bu kadar fazla grafik formatının olmasının nedeni farklı ihtiyaç alanları için istenen gereksinimlerdir. Örnek olarak, web ortamı için hızlı yüklenmesi gereken dosyaları sıkıştırıp, küçük ebatlara düşüren grafik formatına ihtiyaç vardır.  Masaüstü yayıncılık için baskıda görüntüyü bozmayan grafik formatına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden değişik sıkıştırma yöntemleri kullanılır veya renk derinliğine göre çeşitli formlarda geliştirilmiştir. İki ana başlık altında toplanır. Bunlar; Vektörel grafikler ve Bitmap (Raster) grafiklerdir.

Bitmap Grafikler

Bitmap grafikleri noktalardan oluşur. Bitmap grafiklerinde, grafiğe ait renk ve biçim özellikleri belli piksel numarası ile saklanır. Grafiğe ait renk bilgilerini pikseller kareler içinde tutar. Piksellerin birleşmesi grafiğe ait görüntüleri oluşturur. Pikseller yakınlaştırıldığında resmin görünümünde belirsizlikler oluşur. Bu nedenle Bitmap resmi büyütüldüğünde bozulmalar oluşur. 

Vektörel Grafikler

Vektörel grafikler çizgiler ve bezer eğrilerinden oluşur.  Bu nedenle Vektörel grafikler ölçeklendirildiğinde grafiğin görünümünde bir bozulma olmaz. Sonuç böyle olunca görüntüleme ve baskı aygıtlarında çok iyi sonuçlar verir.  Bitmap grafiklere göre daha az yer kaplarlar. InDesign içerisinde birçok Vektörel ve Bitmap dosyası türü ile çalışabilirsiniz.

Çözünürlük Nedir? 

Çözünürlük, grafiği oluşturan piksel yoğunluğudur. Grafiği oluşturan noktalar ne kadar çoksa çözünürlük o kadar artar. Adobe InDesign ile baskıya hazırlanan çalışmaların çözünürlüklerinin yüksek olması son derece önemlidir. Bu durum ekran ve diğer aygıtlar için fazla önemli değildir. 

Yollar

Vektörel grafikler, çizgi ve eğrilerden oluşur. Çizgi ve eğrilerin konum ve renk bilgisi vektörler içinde tutulur. Böylece vektörel çizimler oluşur. Çizilen her şekil yol (path) olarak adlandırılan çizgilerden oluşur. Bu çizgilerin renklendirilmesiyle çizgileri oluştururuz. Kapalı yolların içini doldurarak da dolu şekiller oluştururuz. Yolların çizimi sırasında Anchor kullanılır. Anchor ile yolun biçimini kolayca değiştirebiliriz. 

BMP (Bitmap)

Bilinen en yaygın grafik formatlarındandır. Bu resim formatı grafiklerin boyutunu oldukça büyük tutar. Bu formatta grafiğin boyutunun büyük olmasının nedeni grafiğe ait ölçülere göre işlem yapmasıdır. 

JPG  (Joint Photographics Experts Group)

Dosya sıkıştırma özelliği oldukça gelişmiştir. Bu nedenle internet ortamında en çok tercih edilen resim formatı olma özelliğini taşımaktadır.  Jpeg grafik formatının en önemli özelliği ayarlanabilir sıkıştırma işlemi yaptırmasıdır. 

GIF (Graphıcs Interchange Format)

256 renk desteği mevcut olan sıkıştırma, karıştırma gibi özellikleri bulunan grafik formatıdır. Sıkıştrıma işleminde oldukça güçlüdür. Jpeg kadar rağbet görmektedir. Art arda gelen resimleri hareketli resimler olarak dönüştürebilir. Bilgisayar ortamında ki çizimler için çok önemli bir formattır. 

TIFF (Tagged Image Ile Format)

Tıff formatı raster (bitmap) veri değişimi için oluşturulmuş formattır. Kolay biçimlendirilebilmesi, birçok görüntü tarafından desteklenmesi en önemli özellikleri arasındadır. Neredeyse bütün işletim sistemlerinde grafik formatı olma özelliğini taşır.PNG (Portable Network Graphıcs)

Grafiklerin sıkıştırılması için iyi bir format olduğu için internette de kullanılmaktadır.  PNG formatının yapısı GIF formatına benzer. Değiştirilebilir şeffaflık ve görüntü parlaklığının kontrolünde etkilidir.

PDF (Portable Document Format)

Adobe firmasının geliştirdiği formattır. En önemli özelliği oldukça az disk alanı kaplamasıdır. Yayının baskısı için saklanması ve yazdırılması için elverişlidir. InDesign, yayınları PDF olarak dışa aktarmak için seçenekler sunar. 

Photoshop

Adobe Photoshop’un kendi grafik formatıdır. Standart olarak kullanılan formattır. En önemli özelliği temel bilgileri bozmadan saklamasıdır. Bu format tasarımın daha sonra yeniden etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.